Acasa » Diverse » Borcea și-a luat „țeapă” de 6.000.000 de euro. A cumpărat 4 apartamente la Dubai: „Cu piscină la etajul 62. Nu mai iau nici atât pe ele”

Borcea și-a luat „țeapă” de 6.000.000 de euro. A cumpărat 4 apartamente la Dubai: „Cu piscină la etajul 62. Nu mai iau nici atât pe ele”

18 iun. 2025, 21:50, Diverse
Borcea și-a luat „țeapă” de 6.000.000 de euro. A cumpărat 4 apartamente la Dubai: „Cu piscină la etajul 62. Nu mai iau nici atât pe ele”
Sursa foto: Instagram

Cristi Borcea a crezut că dă lovitura cu apartamentele achiziționate în Dubai, dar s-a înșelat. Valoarea lor nu a crescut, iar închirierea nu s-a dovedit a fi o variantă profitabilă.

Până mai ieri, marele oraș al Emiratelor Arabe Unite era considerat un paradis al imobiliarelor. O mulțime de investitori români au căzut pradă tentației, convinși că le vor intra în conturi sume amețitoare.

Cristi Borcea s-a păcălit cu apartamentele din Dubai

Fostul finanțator al lui Dinamo a clădit un adevărat imperiu în domeniul energiei, dar nu s-a oprit aici. În ultimii ani, investițiile sale au vizat cu precădere sectorul imobiliar, atât în România, cât și peste hotare.

Cele patru apartamente din Dubai – pentru care a plătit șase milioane de euro, potrivit spuselor sale – nu au generat veniturile așteptate. Planul era ca trei dintre ele să fie închiriate, însă afacerea s-a dovedit a fi un eșec.

„Am luat 4 apartamente. Am investit 6 milioane (n.r. de euro) în Dubai. Acum trei ani. Printr-un antreprenor român, Brânzei (n.r. Mircea Brânzei). Ne-a zis «Domne, se dublează, se…» Nici banii pe ele nu mai luăm. Și mai sunt o grămadă.

 

Din vrăjeala asta, «Le iei, cresc, 30-40%.Să vezi ce se ia», am luat piscină la etajul 62. Și am luat și trei. Am luat și pentru închiriat. Cât e în chirii? «În chirii o să fie 10-15%…»

 

2% îți rămân. Deci e mai prost decât în București. Dubai nu-i chiar așa, cum zice toată lumea, că te îmbogățești acolo dacă investești. Așa zic toți: «Domne’, ia în Dubai, că e senzațional».

 

Nu mai e, a fost. Nu mai e ce a fost. Asta e vrăjeală. Te ia că dai o rată, că dai după, că nu știu ce, că nu știu cum. Și când vrei să le dai (n.r. să vinzi apartamente), nu mai iei nici banii pe care i-ai dat…

 

Eu nu mai iau banii. I-am zis: «Băi, Mircea, vreau banii pe care i-am dat acum 3 ani». «Păi, domne, că stai, că o să câștigi». Băi, am pus vrăjeala la el”, a dezvăluit Cristi Borcea pentru iamsport.ro.

Abu Dhabi, una dintre destinațiile favorite: „Îmi place mult”

Când vine vorba despre vacanțe, Emiratele Arabe Unite stau la loc de cinste în topul destinațiilor preferate de milionar. Abu Dhabi este unul dintre locurile în care se simte cel mai bine.

„Mai am ceva în Dubai, dar stau la hotel, acolo prefer să stau. Îmi place mai mult să stau și în Abhu Dabi”, a recunoscut Borcea.