Robert Francis Prevost, devenit primul papă american din istorie, a dat un adevărat tun financiar, deoarece tricourile cu el se vând ca pâinea caldă.
Fratele Papei Leon al XIV-lea a confirmat faptul că Suveranul Pontif a fost mare admirator al echipei de baseball White Sox, iar vânzarea tricourilor a „explodat”.
Echipa de baseball White Sox a înregistrat o creștere bruscă a numărului de tricouri cu Papa Leon al XIV-lea, după ce s-a aflat că noul pontif al Bisericii Catolice a fost un mare fan al formației și este originar din Chicago.
Bărbatul în vârstă de 69 de ani a devenit conducătorul Bisericii Catolice după moartea Papei Francisc, la sfârșitul lunii trecute. Imediat, trecutul Papei Leon al XIV-lea a început să fie dezvăluit.
A recunoscut chiar el că a jucat tenis în tinerețe, dar s-a descoperit și că are o afinitate aparte pentru echipa de baseball White Sox, în contextul în care au apărut imagini cu el în mulțime la un meci din 2005. Fratele Papei a făcut unele clarificări.
„Nu a fost niciodată fan al echipei Chicago Cubs. Nu știu de unde a apărut asta. A fost întotdeauna fan al echipei Sox. Mama noastră era fan al echipei Cubs, iar tatăl nostru al echipei Cardinals. Nu știu de unde au venit toate acestea”, a spus John, fratele Papei, conform Irish Star.
După această declarație, oficialii lui White Sox nu au ratat ocazia de a transmite un mesaj, chiar în timpul unui partide din campionat. „White Sox îl felicită cu mândrie pe Papa Leon al XIV-lea din South Side”, a apărut pe ecranul imens din stadion.
Mai mult chiar, comenzile pentru tricoul echipei White Sox, purtat de Papa Leon al XIV-lea, sunt tot mai multe în fiecare zi. Cu toate acestea, clubul îndeamnă la calm și încearcă să fie respectuos, refuzând să comercializeze tricourile pe site-urile oficiale. Totuși, fanii pot cere tricouri cu Papa Leon al XIV-lea la magazinul clubului, prețul unuia la Grandstand Sports din Chicago fiind de 200 de dolari.
„Avem o afacere care ne permite să personalizăm un tricou și să-i punem un nume și un număr. Deci, de ce nu? Gândiți-vă, există peste un miliard de adepți ai acestei credințe, nu-i așa?”, a declarat coproprietarul Josh Ganal.
Cei de la magazin susțin că au vândut câteva sute de tricouri, celebritatea Papei Leon al XIV-lea fiind egală cu a președintelui Barack Obama, și el originar din Chicago.
El purta constant o șapcă White Sox, care a generat vânzări mari în iarna lui 2008, an în care a devenit primul președinte de culoare al Statelor Unite ale Americii.