Mirel Rădoi a discutat despre cum vede reacțiile publice ale lui Gigi Becali, nașul său. Tehnicianul celor de la Universitatea Craiova crede că patronul FCSB păstrează o rivalitate sportivă pozitivă și aduce atractivitate prin declarațiile sale frecvente despre adversari.
Lupta la titlu pare tot mai aproape de final, după ce Universitatea Craiova, sub comanda „finului” Mirel Rădoi, a pierdut contactul în clasament cu „nașul” Gigi Becali, patronul FCSB. Antrenorul oltenilor nu capotează, dorind să aducă titlul în „Bănie” sezonul viitor.
Gigi Becali, cunoscut pentru franchețea cu care discută lucrurile la televizor, a intrat în vizorul fînului său, Mirel Rădoi. Cel din urmă îl apreciază pe patronul FCSB pentru că a mai învățat fotbal, dar și pentru că menține vie rivalitatea sportivă în Superliga.
„Eu cred că toți patronii au mai învățat fotbal. Sunt oameni deștepți, oameni cu afaceri, care nu-și permit să piardă sume mari de bani. N-aș spune toxici, sau nocivi prin declarații. Prin declarațiile astea, păstrează rivalitatea și cheamă lumea la stadion. Nu mi se par declarațiile lor toxice sau nocive.
(n.r. despre declarațiile lui Gigi Becali) Pentru mine sunt indiferente. Astea fac deliciul presei. Eu mă lupt cu Mihai Pintilii și Elias Charalambous. Nu schimbă planul tactic al lor. Nu are impact nici dacă îmi spune echipa. Dacă îmi dă echipa sâmbătă și noi jucăm luni, nu înseamnă că schimb echipa”, a mai spus Mirel Rădoi, conform Digisport.
Înaintea aproape oricărui meci al FCSB, dar și a doua zi după, patronul echipei este frecvent la televiziuni sau la Palatul de pe Aleea Alexandru pentru a discuta noutățile despre echipă, ori simple păreri. În dese rânduri, Gigi Becali a oferit echipa de start rivalelor pentru a vedea dacă poate fi contracarat, dar nu a fost întotdeauna cu succes pentru adversare.
Bucureștenii nu au putut obține matematic titlul în această etapă, întrucât CFR Cluj s-a impus în meciul cu rivala de moarte Universitatea Cluj, astfel menține un avantaj care, cel puțin matematic, nu le permite „roș-albaștrilor” să celebreze al doilea titlu consecutiv în etapa aceasta.
În cazul în care vor triumfa etapa viitoare la Cluj, împotriva celor de la „U”, cei de la FCSB ar putea obține matematic titlul, urmând să primească trofeul chiar pe Arena Națională, weekendul viitor, contra lui Rădoi.
FCSB este lider în Superliga, cu 42 de puncte, înaintea meciului din runda 7 a Superligii, contra celor de la Dinamo București. Eternul Derby va avea loc pe data de 5 mai, de la ora 20:30, pe Arena Națională, sub privirile a zeci de mii de fani.