Acasa » Fotbal Intern » Superliga » L-au curățat pe Gică Hagi de bani: „Atât am plătit. Nu se poate aşa ceva”

L-au curățat pe Gică Hagi de bani: „Atât am plătit. Nu se poate aşa ceva”

L-au curățat pe Gică Hagi de bani: „Atât am plătit. Nu se poate aşa ceva"
SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Gică Hagi (60 de ani) a avut o ieșire nervoasă neașteptată după partida Farul Constanța – Gloria Buzău 1-0, din etapa 7 a play-out-ului din Superliga.

Pe scurt, managerul „marinarilor” s-a declarat nemulțumit de situația în care l-au pus fotbaliștii săi pe parcursul ultimelor luni de zile.

Gică Hagi a cedat nervos din cauza accidentaților de la Farul Constanța

Sâmbătă, 3 mai 2025, Farul Constanța a învins-o pe Gloria Buzău, scor 1-0 în etapa 7 din play-out, și aproape că a anihilat emoțiile în privința retrogradării.

Constănțenii au urcat pe locul 2 în clasament, cu 30 de puncte, în timp ce ocupanta primei poziții de baraj, UTA Arad, are 24 de puncte, dar și un meci mai puțin disputat.

Având în vedere contextul dat, Gică Hagi și-a schimbat și el focusul pe finalul sezonului 2024 – 2025. Înaintea confruntării cu gruparea buzoiană, managerul Farului Constanța a ținut un nou discurs manifest, prin care a încercat să cheme cât mai mulți investitori alături de echipă.

În schimb, după meciul câștigat cu Gloria Buzău, Gică Hagi a ieșit la atac. Iar țintele au fost chiar fotbaliștii săi. Gabi Iancu, „jucător plătit regește” de Farul, a fost atacat de Gică Hagi și acuzat că nu intră cu chef pe teren.

De asemenea, Farul a avut probleme cu accidentările pe parcursul sezonului 2024 – 2025 și inclusiv acum infirmeria are de lucru cu fotbaliști precum Dragoș Nedelcu, Ionuț Cojocaru, Carlo Casap sau Mihai Bălașa.

Astfel, la conferința de presă de după meciul Farul Constanța – Gloria Buzău, Gică Hagi a răbufnit:

Iar avem 6 accidentați, nu se poate așa ceva! Din iarnă, am plătit lunar 30.000 – 40.000 de euro pentru jucători accidentați. Nu se poate așa ceva! Eu trebuie să am grijă și de bugetul clubului. De aceea nu am adus jucători. A venit Fabinho, de la scouting mi-au spus că e bun, dar nu-l bagă antrenorul și el nu poate să alerge. Toată lumea este mulțumită că sunt cele 3 puncte, dar nu merge așa la mine! Echipa trebuie să joace, să paseze, să alerge, nu așa”, a declarat Gică Hagi, printre altele, după triumful la limită cu „lanterna roșie” Gloria Buzău.

Ce urmează pentru Farul

Sezonul 2024 – 2025 e aproape încheiat pentru Farul Constanța, din moment ce echipa și-a îndeplinit, în mare, obiectivul de a se salva de la retrogradare.

Totuși, Denis Alibec și compania mai au la dispoziție două etape prin care pot să îl îndulcească pe managerul Gică Hagi, iar adversarele pe care le vor întâlni sunt UTA Arad, pe 10 mai, la Constanța, și Oțelul Galați, pe 17 mai, în deplasare.