Acasa » Cupa României » FC Hermannstadt, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României. Sibienii au marcat în prelungirile barajului de la Iași

FC Hermannstadt, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României. Sibienii au marcat în prelungirile barajului de la Iași

FC Hermannstadt, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României. Sibienii au marcat în prelungirile barajului de la Iași
Sport Pictures

FC Hermannstadt s-a calificat, miercuri seară, în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a câștigat meciul de baraj cu Poli Iași, scor 1-0 (0-0, 0-0, 0-0), disputat în Copou.

Golul victoriei a fost marcat de Ianis Stoica, în minutul 111.

Golul, interzis în Poli – Hermannstadt

Poli și Hermannstadt au avut nevoie de 210 de minute pentru a se departaja în drumul spre sferturile de finală ale Cupei României. După un 0-0 anost în cele 90 de minute din ultima etapă a grupei C, miercuri seară a urmat un baraj la fel de plictisitor, tot în Copou. Și pentru ca puținii spectatori prezenți în tribune să fie chinuiți până la capăt pe un ger destul de pătrunzător, barajul a avut și prelungiri. În cele din urmă Sibiul s-a impus la limită, grație reușitei lui Ianis Stoica, din minutul 111.

Iașiul nu a pus mare preț pe meciul de baraj. Șapte titulari în tribune

Cu gândul mai mult la meciurile teribile din campionat, unde Poli se află pe loc de Liga 2, Vasile Miriuță și-a menajat titularii, numai puțin de șapte jucători de bază ai Iașiului văzând meciul de baraj din tribune. Doar doi titulari au fost trimiși de tehnician în teren, Samayoa și Ispas, și aceștia pentru a avea ritm după ce au stat în campionat. Cum nici Sibiul nu s-a omorât cu firea, Marius Măldărășanu ținându-și și el gurile de foc pe bancă, e clar că barajul a încurcat pe toată lumea.

Teixeira a irosit ocazia meciului

Prima ocazie a meciului a aparținut oaspeților, care au trimis balonul în bara transversală prin Cristi Neguț, din lovitură liberă (16). Iașiul a reacționat zece minute mai târziu, când Teixeira a ratat ocazia meciului. Bine găsit cu o centrare de pe dreapta de Tănasă, portughezul a trimis din prima, cu latul, din cinci metri, direct în portarul Muțiu. Din cornerul ce a urmat, Romario Moise a trimis la scurt, dar balonul s-a dus în bară.

A urmat o perioadă de secetă în jocul ambelor echipe, jocul animându-se pe final. În minutul 75, Selimovic a fost aproape de o super-reușită, dar balonul trimis de sibian, dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri, a izbit transversala porții lui Toma Niga, rămas spectator. Tailson (81) a replicat cu o lovitură de cap de pe picioare, puțin alături, iar ultimul cuvânt în timpul regulamentar i-a aparținut lui Ianis Stoica (90), șutul acestuia fiind scos de sub transversală de Niga.

Schimbările au făcut diferența. Ianis Stoica, din nou decisiv pentru Hermannstadt

După 90 de minute fără gol, barajul din Copou a intrat în prelungiri. Dacă Miriuță a trimis în teren mai mulți copii pe parcursul meciului, Măldărășanu a apelat pe final la vedetele Balaure, Buș, Biceanu și Ianis Stoica, iar acesta din urmă și-a dus echipa în sferturi, cu un gol marcat în minutul 111.

Balaure a centrat din partea stângă, Buș i-a așezat mingea cu pieptul lui Ianis Stoica, care a înscris cu șut plasat, de la 15 metri, în stânga lui Niga.

Cu titularii în tribune, Iașiul nu a avut forța să egaleze, iar Sibiul s-a calificat în sferturi, fază în care va întâlni divizionara secundă CSM Reșița.

Poli și Hermannstadt au făcut parte din Grupa C a Cupei României și au terminat la egalitate perfectă după trei etape, cu câte 5 puncte și golaveraj 3-2, motiv pentru care federația a decis să le departajeze prin acest meci de baraj. În sferturi, Sibiul va întâlni în deplasare echipa de ligă secundă CSM Reșița, pregătită de Flavius Stoican.

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Cancan.ro
„Voia să divorțeze încă din primele zile”. Fosta soție a lui Putin, mărturii tulburătoare despre anii petrecuți alături de liderul rus
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, imagini interzise pentru cardiaci! A pozat într-un costum transparent și a lăsat aproape tot la vedere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Psiholog: – Bulă, înainte să începem terapia, o singură întrebare mai am!
Râzi cu lacrimi
Oamenii de știință au descoperit un virus gigantic care se reproduce într-un mod complet unic
Descopera.ro
Câte mii de euro a primit eliminatul Gigi Burger, de la Antena 1, pentru cele 11 săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Accesorii auto ieftine în magazinele Action din România: ce merită cumpărat
Promotor.ro