Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » Serie A » Basarab Panduru a ales cel mai mare fotbalist român din toate timpurile. Elogii pentru Adi Mutu: „Cine mai dă 100 de goluri în Serie A?”

Basarab Panduru a ales cel mai mare fotbalist român din toate timpurile. Elogii pentru Adi Mutu: „Cine mai dă 100 de goluri în Serie A?”

Gigi Grigorescu
23 feb. 2025, 16:59, Serie A
Basarab Panduru a ales cel mai mare fotbalist român din toate timpurile. Elogii pentru Adi Mutu: „Cine mai dă 100 de goluri în Serie A?”
Foto: SPORT PICTURES

Fostul mijlocaș român Basarab Panduru l-a elogiat pe Adi Mutu pentru cele 100 de goluri pe care e-a marcat în Serie A.

Basarab Panduru a avut ghinionul să joace pe același post cu Gică Hagi, motiv pentru care a prins doar 22 de meciuri la națională, în care a marcat un gol.

Cine este cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, în opinia lui Basarab Panduru

De-a lungul timpului, mai mulți fotbaliști români au jucat în prima divizie din Italia. Dintre toți se evidențiază Adrian Mutu, cu meciuri pentru Inter Milano, Hellas Verona, Parma, Juventus, Fiorentina și Cesena. În cele 261 partide în care a fost pe teren a marcat 104 goluri.

„Mutu a fost mare… Ok, știu (n.r. – episodul Chelsea), dar sunt lucruri diferite, oameni diferiți. Mutu e diferit. Poate făceau amândoi (n.r. Mutu și Chivu) aceleași lucruri, dar unul se ferea, celălalt… Mutu a fost mare rău de tot.

După Hagi, probabil următorul mare fotbalist al nostru a fost Mutu. A dat peste 100 de goluri în Serie A, avea dreptate când zicea: «Lăsați-l pe Man, să vedem ce face, că Man are câteva goluri prin prima ligă italiană, chiar dacă e bun acum, eu am 100 de goluri».

Cine a mai dat 100 de goluri?! Nu a câștigat trofee pentru că nu s-a nimerit să câștige. Nu o să mai avem niciodată… 100 de goluri în Italia? Sunt multe rău de tot, a jucat în Serie A, e mare Mutu!”, a spus Basarab Panduru, pentru Prima Sport.

Adi Mutu s-a retras din activitate în vara lui 2016, de la ASA Tg. Mureș

Mutu a ajuns la Inter în ianuarie 2000, când echipa italiană l-a transferat definitiv de la Dinamo în schimbul a 6,5 milioane de euro. Până la finalul sezonului a jucat 14 meciuri, dintre care 10 în campionat, și a marcat de două ori, în Cupa Italiei.

În vară a ajuns la Verona, pentru 4 milioane de euro, iar după alți doi ani Parma a dat pe el 10 milioane de euro. În vara lui 2003 a trecut la Chelsea, iar după ce a și-a ispășit suspendarea pentru consum de cocaină a mai jucat în campionatul Italiei pentru Livorno, Juventus, Fiorentina și Cesena.

Ulterior, a mai evoluat pentru Ajaccio, Petrolul, Pune City și ASA Tg. Mureș, de la care s-a retras din activitate în vara lui 2016.

După ce a renunțat la cariera de fotbalist, a antrenat FC Voluntari, echipa U21 a celor de la Al-Wahda, naționala U21 a României, FC U Craiova, Rapid, Nefti Baku, CFR Cluj și Petrolul, pe care a preluat-o la începutul acestui an.

Echipa din Ploiești are șanse destul de mici să mai prindă play-off-ul în actuala stagiune competițională. Învinsă de CFR Cluj cu 0-2 în etapa 28, trupa lui Adi Mutu este la 5 puncte de ocupanta locului 6, Rapid.

Singura variantă prin care Petrolul poate ajunge în play-off este să câștige în deplasare cu Poli Iași și acasă cu Sepsi, Rapid să obțină cel mult un punct cu Farul în deplasare, FCSB acasă și FC Hermannstadt în deplasare, și, de asemenea, FC Hermannstadt și Sepsi să piardă măcar un meci.