Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Vasile Mogoş a scăpat de un coşmar o dată cu venirea la Universitatea Craiova: „De fiecare dată mă gândeam la asta!”

Vasile Mogoş a scăpat de un coşmar o dată cu venirea la Universitatea Craiova: „De fiecare dată mă gândeam la asta!”

Vasile Mogoş a scăpat de un coşmar o dată cu venirea la Universitatea Craiova: „De fiecare dată mă gândeam la asta!"
Foto: Facebook/Universitatea Craiova, 19.02.2025

Vasile Mogoş s-a transferat de la CFR Cluj la Universitatea Craiova în iarna aceasta şi ar putea debuta pentru formaţia din Bănie în meciul de sâmbătă, de la ora 18.00, cu FC Botoşani, în deplasare, contând pentru etapa a 28-a a campionatului.

Fundaşul de 32 de ani spune că îşi dorea să schimbe echipa, după ce Dan Petrescu nu mai conta pe el şi că alegerea a fost destul de uşoară, în primul rând datorită brand-ului care este Universitatea Craiova. Un alt motiv pentru care Mogoş se declară inspirat de alegerea făcută recent este faptul că-l are coechipier pe Alexandru Mitriţă, şi nu-i va mai fi adversar, ca până acum. Astfel, Mogoş spune că înaintea duelurilor cu Ştiinţa avea adevărate coşmaruri când se gândea că-l va avea adversar direct pe „Piticul” oltean.

Mogoş: „De fiecare dată când aveam Craiova adversară, mă gândeam „Aoleu, iar Piticul!”

„Eu voiam să schimb echipa, după tot ce s-a întâmplat la CFR Cluj, despre care nu vreau să comentez. Nu era prea mult de convins, a fost uşoară alegerea, aici e un club important, cu blazon, m-am gândit şi la atmosferă şi al suporteri când am semnat. Acum o să învăţ şi olteneşte.

E mai bine acum că-l am coleg pe Mitriţă, pentru că, de fiecare dată când aveam Craiova adversară, mă gândeam „Aoleu, iar Piticul!”.

E mult mai bine acum, cu el alături. Capul meu este acum la meciul cu Botoşani, să luăm 3 puncte şi să le aducem la Craiova, nu la titlu sau la Cupa României. O să vedem la sfârşitul lui mai cine câştigă campionatul. Atunci o să scot boxa să o şterg de praf. Acum, fără caterincă, mă gândesc numai la meciul cu Botoşani, nu la alte lucruri” a declarat Vasile Mogoş.

Mogoş şi-ar fi dorit să facă armata

Vasile Mogoş a fost prezent la acţiunea organizată la Colegiul Naţional Militar „Tudor Vladimirescu” din Craiova, alături de antrenorul Mirel Rădoi şi de colegii Alisson Safira şi David Barbu. La final, Mogoş a răspuns întrebărilor elevilor şi solicitărilor acestora pentru fotografii, declarând că i-ar fi plăcut să se fi înscris la un liceu militar sau în armată.

„Mi-ar fi plăcut foarte mult să fac armata, la oricare armă. Oricum, eu am făcut armata acasă cu tata şi cu mama, a fost foarte greu” a spus Mogoş.

Cotat la 800.000 de euro pe transfermarkt, Vasile Mogoş a jucat mulţi ani în ligile inferioare din Italia, la Asti, Real Vicenza, Porto Tolle, Lumezzane, Teramo, Reggiana, Ascoli, Cremonese, Chievo şi Crotone, înainte de a fi adus de CFR Cluj, acum doi ani. Vasile Mogoş are 8 selecţii la echipa naţională, unde a debutat pe vremea când Cosmin Contra era selecţioner.  

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro