Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Simona Halep, businesswoman! Proiectul total nou, pe modelul lui Gică Hagi, în care va băga o parte din averea de zeci de milioane de euro

Simona Halep, businesswoman! Proiectul total nou, pe modelul lui Gică Hagi, în care va băga o parte din averea de zeci de milioane de euro

15 feb. 2025, 16:54, Tenis
Simona Halep, businesswoman! Proiectul total nou, pe modelul lui Gică Hagi, în care va băga o parte din averea de zeci de milioane de euro
Sursa: Mediafax Foto 15.02.2025

Chiar dacă s-a retras din activitate, Simona Halep nu vrea să rupă definitiv legătura cu tenisul. Noul proiect, în care va investi o parte din averea de zeci de milioane de euro, reprezintă cea mai bună dovadă.

Concret, vorbim despre o academie destinată tinerilor dornici să-i calce pe urme. Aceasta va fi deschisă chiar în orașul natal, Constanța, pe modelul lui Gică Hagi.

Simona Halep își deschide academie de tenis

Potrivit spotmedia.ro, Simona Halep cochetează de mai multă vreme cu ideea și o va pune în aplicare, dar nu imediat, ci după câteva luni în care va sta departe de tenis. Pauza o va ajuta să-și încarce bateriile după stresul la care a fost supusă în ultimii ani, pe fondul cazului de dopaj.

În momentul de față se află în Dubai, unde deține un apartament de lux. Nu se știe cu exactitate dacă are de gând să se mute definitiv sau doar își petrece vacanța.

Fostul lider mondial nu i-a uitat nici pe tinerii care visează să facă performanță, dar nu au posibilități financiare. Ei vor beneficia în continuare de burse substanțiale.

Începe procesul cu firmele considerate vinovate pentru contaminarea ei

În altă ordine de idei, Simona Halep continuă războiul cu cele trei companii canadiene pe care le consideră responsabile pentru cazul de dopaj. Prima înfățișare a procesului va avea loc pe 9 aprilie 2025, la un an de la depunerea plângerii.

Pârâții au încercat să prelungească așteptarea, uzând de toate pârghiile legale pe care le aveau la dispoziție. Au și reușit, dar până în toamna anului 2024.

„Doamna Halep a început notificarea de proces în temeiul Convenției de la Haga. A angajat cu diligență servicii internaționale de procesare pentru a notifica în mod corespunzător pârâții străini.

 

Chiar dacă doamna Halep a demarat în timp util procedura și s-a asigurat că documentele au fost transmise cu promptitudine Autorității Centrale din Canada, nu se știe și nici nu se poate estima cu exactitate când comunicarea procesului va fi finalizată sau când doamna Halep va primi dovada notificării către pârâți, fiind în mod clar o circumstanță în afara controlului său”, se arată în cererea depusă de avocații româncei.

Aceasta solicită daune financiare, reputaționale și emoționale în valoare de zece milioane de dolari, invocând următoarele: „nivel de neglijență gravă”, „umilire trecută și viitoare”, respectiv „durere, suferință, pierderea plăcerii de viață”.