Acasa » Fotbal Intern » Superliga » „Am plecat cu scandal de la Dinamo”. Fotbalistul a fost dat afară pentru că tatăl său a intrat pe teren să ceară socoteală arbitrului

„Am plecat cu scandal de la Dinamo”. Fotbalistul a fost dat afară pentru că tatăl său a intrat pe teren să ceară socoteală arbitrului

„Am plecat cu scandal de la Dinamo”. Fotbalistul a fost dat afară pentru că tatăl său a intrat pe teren să ceară socoteală arbitrului
Foto: Sport Pictures

Dacian Varga, fost jucător la Dinamo, Sportul Studențesc și Unirea Urziceni, a rememorat momentul când, junior fiind, a fost dat afară de gruparea din Ștefan cel Mare.

Mijlocașul a fost pus pe liber de formația „alb-roșie” după ce la un meci, scandalizat de deciziile arbitrului, tatăl său a intrat pe teren și a făcut un scandal monstru.

Cum a fost dat afară Dacian Varga de la Dinamo după ce tatăl său a intrat pe teren ca să ceară socoteală arbitrului

Dacian Varga, fost jucător la Dinamo, Sportul Studențesc, Unirea Urziceni, Kuban Krasnodar și CSU Craiova, a dezvăluit momentul când, junior fiind, a fost dat afară de gruparea din Ștefan cel Mare.

Mijlocașul a fost pus pe liber de formația alb-roșie după ce la un meci, enervat la culme de deciziile arbitrului, tatăl său a intrat pe teren și a făcut un scandal monstru. Conducătorii echipei din Groapă au considerat că „au făcut de râs clubul” și au reziliat contractele tuturor fotbaliștilor ai căror părinți au dat buzna pe teren.

Dacian Varga este de părere că decizia clubului Dinamo de atunci i-a făcut un bine, deoarece după aceea a ajuns la Sportul Studențesc, iar de acolo cariera lui a luat-o în sus.

„Am plecat cu scandal de la Dinamo. Au intrat mai mulți părinți pe teren după un meci, printre care și tata, care cred că venise a patra sau a cincea oară să mă vadă. Ne furase arbitrul, nu mai știu. Toți copiii ai căror părinți au fost pe teren au fost dați afară. Au zis că am făcut de râs Dinamo. M-am dus la Sportul. A fost foarte bine. Un șut în fund a fost un pas înainte. Aveam 16 sau 17 ani”, a declarat Dacian Varga la „Un Podcast” al lui Costin Deșliu.

S-a răzbunat cu vârf și îndesat pe „câini”

Dacian Varga nu a uitat episodul când a fost dat afară de la Dinamo și le-a furat titlul „câinilor” în 2009. Unirea Urziceni, cu Dacian Varga titular, a câștigat, în acel sezon, pe teren propriu, în fața lui Dinamo, scor 1-0, în etapa a 32-a a Ligii 1 și a trecut pe primul loc în clasament cu două etape înainte de final.

Ulterior, titlul în acel sezon a ajuns, spre disperarea dinamoviștilor, în vitrina clubului patronat de Dumitru Bucșaru. Unicul gol al partidei a fost înscris chiar de către Dacian Varga, în minutul 25.

Au evoluat echipele:

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis – 23. Bordeanu, 6. Galamaz, 22. Fernandes, 19. Brandan – 3. R. Gomes – 9. Varga (11. Onofraș ’90+2), 10. Pădurețu, 32. Apostol (17. Burns ’89), 8. T. Bălan (30. Frunză ’86) – 7. Bilașco. Antrenor: Dan Petrescu.

Dinamo: 12. Dolha – 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 4. Moți, 26. Simao – 22. Torje (99. Cl. Niculescu ’46), 29. N’Doye, 20. Ad. Cristea (27. Ze Kalanga ’68), 8. Boștină – 10. Dănciulescu, 9. Niculae (28. Miranda ’79). Antrenor: Mircea Rednic.