Acasa » Fotbal Extern » EURO 2024 » Reacția virală a lui Tudor Chirilă, după România – Olanda 0-3: „Băieții ăştia au redat asta țării”

Reacția virală a lui Tudor Chirilă, după România – Olanda 0-3: „Băieții ăştia au redat asta țării”

Reacția virală a lui Tudor Chirilă, după România - Olanda 0-3: „Băieții ăştia au redat asta țării”
Fotbalistii romani Bogdan Racoviţan si Răzvan Marin suparati dupa un gol primit in meciul dintre Romania si Olanda, din cadrul UEFA EURO 2024, desfasurat pe Fussball Arena din Munchen, marti 2 iulie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Tudor Chirilă a avut o reacție virală, în mediul online, după meciul dintre România și Olanda din optimile de finală ale EURO, 0-3.

„Tricolorii” au pierdut în fața selecționatei lui Ronald Koeman, în ciuda începutului bun de partidă pe care l-au avut, cu 3-0. Astfel, echipa națională părăsește turneul final din Germania.

Tudor Chirilă, reacție virală, după România – Olanda 0-3

România a pierdut duelul cu Olanda, iar „tricolorii” au fost eliminați de la Campionatul European 2024. Totuși, celebrul cântăreț Tudor Chirilă a subliniat că cel mai mare câștig pe care l-a obținut naționala României a fost unitatea națională și emulația din jurul echipei. Artistul a evidențiat momentele petrecute în minutele de prelungire, când, deși soarta partidei era tranșată, suporterii aflați în tribune continuau să îi încurajeze cu patos pe „tricolori”.

Tudor Chirilă susține că naționala Olandei este superioară celei pregătite de Edi Iordănescu, iar acest fapt este cauzat de organizarea fotbalului de la nivel juvenilor. Totuși, „tricolorii” au redat emoția și sentimentele suporterilor care fuseseră estompate după ani fără reușite pe plan internațional.

„Poate că cel mai important este că astăzi în minutul 90 un stadion întreg (ok, fără olandezi) scanda România, România! Nu e puțin lucru.

În rest, am întâlnit un fotbal care reflectă organizarea și planificarea țării din care vine. Olanda îi învață fotbal pe copiii ei de la 5 ani într-un mod strategic, planificat, academic. Fotbalul e un proiect de țară la ei, printre multe altele.

Băieții ăștia au redat speranța unei țări obosite de anihilarea ei (a speranței) pe atâtea planuri”, a scris Tudor Chirilă, pe pagina sa de Facebook.

  • Reacția lui Tudor Chirilă s-a viralizat rapid, iar în 15 ore a strâns 22 de mii de aprecieri, aproape 700 de comentarii și aproape 900 de distribuiri.

România a avut cel mai slab cotat lot de la Campionatul European din Germania, însă a reușit să depășească faza grupelor de pe prima poziție a unui clasament din care au mai făcut parte Belgia, Slovacia și Ucraina.

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Cancan.ro
„Voia să divorțeze încă din primele zile”. Fosta soție a lui Putin, mărturii tulburătoare despre anii petrecuți alături de liderul rus
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, imagini interzise pentru cardiaci! A pozat într-un costum transparent și a lăsat aproape tot la vedere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Râzi cu lacrimi
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Descopera.ro
Câte mii de euro a primit eliminatul Gigi Burger, de la Antena 1, pentru cele 11 săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Accesorii auto ieftine în magazinele Action din România: ce merită cumpărat
Promotor.ro