Adrian Mutu dezvăluie motivul prestației jalnice a „tricolorilor” în amicalul împotriva Columbiei. România nu a plătit doar prețul statutului de rezervă pe care îl au starurile noastre la echipele de club: „Nu e numai asta!”

Vlad Măcicășan
Adrian Mutu dezvăluie motivul prestației jalnice a „tricolorilor” în amicalul împotriva Columbiei. România nu a plătit doar prețul statutului de rezervă pe care îl au starurile noastre la echipele de club: „Nu e numai asta!”
Fotbalistii romani la o fotografie de grup realizata inaintea meciului amical de fotbal dintre Columbia si Romania, desfasurat pe Stadionul Wanda Metropolitano din Madrid, marti 26 martie 2024. © FOTO:SPORT PICTURES

Adrian Mutu a explicat de ce România nu a reușit să se ridice la nivelul adversarului în meciul de pregătire cu Columbia, câștigat de sud-americani cu 3-2.

Amicalul de lux al „tricolorilor” a fost la un pas de a se termina la scor de forfait, însă Ianis și Florin Tănase au „scăpat turma” în minutele de final, când au marcat și au transformat rezultatul în unul onorabil.

Adrian Mutu, antrenorul de la CFR Cluj, consideră că aceste două reușite vor contribui mult la moralul „tricolorilor”, despre care spune că au fost dominați autoritar de columbieni în primul rând din cauza diferenței de valoare.

Adrian Mutu dezvăluie motivul prestației jalnice a „tricolorilor” în amicalul împotriva Columbiei. România nu a plătit doar prețul statutului de rezervă pe care îl au starurile noastre la echipele de club: „Nu e numai asta!”

Golgheterul all-time al echipei naționale, alături de Gică Hagi, se bucură că naționala României a marcat două goluri în finalul meciului cu Columbia, pentru că asta face ca înfrângerea să nu strice atât de tare moralul jucătorilor.

„A fost o diferență clară de ritm, de viteză de joc, între noi și Columbia. Columbia a fost peste noi ca echipă. Mă bucur că băieții nu au renunțat până la finalul meciului și au reușit să dea și două goluri, făcând această înfrângere mai dulce puțin. 3-0, sau alt scor, era foarte rău pentru moralul nostru. Așa, am văzut puțin cam la ce nivel se joacă.

La Europene va fi la fel, un ritm înalt, sper ca băieții să se descurce bine”, a spus Adrian Mutu, care crede că lipsa partidelor pentru unii jucători ce evoluează în străinătate a fost doar una dintre problemele naționalei la meciul împotriva Columbiei.

Acesta a ținut să sublinieze că reprezentativa sud-americană este una dintre cele mai puternice din lume, astfel că diferența de ritm sesizată pe teren este explicabilă.

„Asta și nu numai asta. Statistica lor (n.r. a columbienilor) din ultimele 20 și ceva de meciuri spune totul. Sunt neînvinși, printre echipele care au fost învinse sunt și Brazilia, și Germania, și Spania. E o echipă valoroasă a Columbiei. Poate și lipsa de minute jucate a băieților, la echipele de club, poate și diferența de valoare care, pe undeva, s-a și văzut… Poate asta face să pară că au o viteză în plus”, a conchis Adrian Mutu.

„Briliantul” îi avertizează pe elevii lui Edi Iordănescu: „Am luat parte la două Europene și știu ce se întâmplă acolo. Va fi greu, va fi o viteză mare de joc”

Adrian Mutu a fost prezent la Euro 2000 și Euro 2008 și îi avertizează pe actualii jucători ai naționalei că la turneul final de la vară echipele vor juca în ritmul Columbiei.

„Am luat parte la două Europene și știu ce se întâmplă acolo. Cred că la Europenele la care am luat eu parte, grupele au fost incredibil de grele. Va fi greu, va fi o viteză mare de joc, Belgia e o forță în Europa de ani buni, Ucraina are o generație foarte bună, zic eu.

Nu va fi ușor. Sperăm să ne prindă pregătiți, pentru că ne așteaptă un European greu. Sper ca forța grupului să poată să aducă ceva în plus”, a declarat Adrian Mutu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Mediafax
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Cancan.ro
„Atentat la sănătatea publică!” Imagini cu mizeria din spațiile unde sunt gătite alimentele vândute pe plajă
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. Și-a făcut o fotografie care i-a lăsat mască pe fanii săi! Arată impecabil
Ce se întâmplă, doctore?
ANALIZĂ. România are benzină şi motorină mai scumpe decât în toate ţările vecine, deşi dispune de resurse proprii importante de petrol
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Râzi cu lacrimi
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Descopera.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Xbox va permite transformarea jocurilor pe disc în licențe digitale
Go4Games
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Promotor.ro