România U19 învinge Germania! Adrian Mazilu, fosta „perlă” a lui Gică Hagi, dă lovitura în minutul 90+4 pentru tricolori

România U19 s-a impus dramatic contra Germaniei, scor 3-2, în Grupa a 6-a a turului de elită al Campionatului European de fotbal Under-19 din 2024.

Adrian Mazilu, fotbalistul pe care Vitesse l-a adus împrumut de la Brighton, a fost cel care a reușit să marcheze golul victoriei.

Patrick Dulcea a deschis scorul în minutul 28 pentru România, însă nemții au egalat prin Dzenan Pejcinovic la doar două minute după.

Totuși, tricolorii au reușit să intre cu avantaj la pauză în urma golului marcat de Alexandru Stan. Același Pejcinovic a egalat iar pentru nemți, însă Adrian Mazilu a dat lovitura pe final și a reușit să înscrie golul victoriei.

România U19, naționala lui Adrian Dulcea, venea după un eșec cu Turcia, scor 0-2.

„România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.

Avantajul României nu a durat decât două minute pe tabelă, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră. România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea și l-a învins pe portarul Dennis Seimen.

Germania a egalat din nou scorul pe tabelă în minutul 62, prin același Pejcinovic. Golul de 3 puncte a venit în minutul 90+4, când Adrian Mazilu a marcat cu o execuție spectaculoasă din afara careului, în vinclul porții adverse”, se arată pe site-ul FRF.

Echipe

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)

Selecționer: Christian Worns

Rezerve: 12. Goller – 4. Drexler, 8. Marino, 13. Becker, 14. Schulz

Lotul convocat de Adrian Dulcea

Portari: Adrian Frănculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Farul Constanța), Rafael Munteanu (Farul Constanța)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (CFC Argeș), Roberto Jalade (Sevilla FC / Spania), Matteo Duțu (Lazio Roma / Italia), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Robert Bădescu (FC Rapid 1923)

Mijlocași: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (CFC Argeș), Matei Moraru (Ceahlăul Piatra Neamț), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), Adrian Caragea (Sassuolo / Italia), Mihnea Rădulescu (Gloria Buzău), Adrian Mazilu (SBV Vitesse / Țările de Jos)

Răzvan Lunga / Autor
Se descrie ca fiind un băiat vesel, pasionat de fotbal și este cel mai tânăr membru din echipa ProSport. Răzvan studiază la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării și a absolvit Liceul Teoretic Victoria din București. citește mai mult