Șumudică, reacție fără precedent după eșecul dur din Turcia! Și-a amenințat fotbaliștii

Marius Șumudică a avut o reacție fără precedent după eșecul dur suferit în Turcia și și-a amenințat fotbaliștii, transmițând că vor fi dați afară în pauza de iarnă în cazul în care vor arăta în continuare prin atitudinea lor că își doresc să continue la echipă.

În etapa cu numărul 14 din acest sezon de Superlig, Gaziantep FK a pierdut în deplasare cu Kasimpașa, scor 2-4, și s-a apropiat din nou destul de periculos de zona retrogradării, mai exact la 3 puncte de locul 17, ocupat în prezent de Istanbul Bașakșehir.

Șumudică a avut o reacție fără precedent în acest mandat, după Kasimpașa – Gaziantep FK 4-2

Partida de la Kasimpașa a fost pierdută practic de echipa lui Șumudică încă de la finalul primelor 30 de minute, când gazdele conduceau deja cu scorul de 3-0.

În această primă parte, Gaziantep FK a reușit totuși să își creeze câteva ocazii de gol, inclusiv un penalty, ratat însă de Alexandru Maxim în prelungiri.

În repriza secundă, jucătorii lui Șumudică au început în forță și au marcat două goluri în două minute, 52 și 53, dar în cele din urmă nu a fost suficient nici măcar pentru un punct. Mai mult, Kasimpașa a marcat și golul 4 în minutul 82 și și-a adjudecat astfel victoria.

Ce l-a deranjat atât de tare pe tehnicianul român

La final, tehnicianul român, deși a ținut să-și felicite jucătorii pentru modul în care s-au prezentat în repriza secundă, i-a avertizat totuși că nu acceptă să se primească goluri cu o atât de mare lejeritate și, în plus, le-a transmis că sunt liberi să plece în ianuarie, în cazul în care nu vor arăta o atitudine agreată de el pe teren.

„Vreau să împart meciul în două reprize. Din păcate, am primit multe goluri prostești în prima parte. Nu mi s-a mai întâmplat niciodată așa ceva, să primesc 3 goluri în 45 de minute.

În repriza a doua am schimbat sistemul, iar de când ne-am apărat cu 4 jucători am început să jucăm mai bine în ofensivă și am înscris două goluri în primele 8 minute. Însă și adversarul a găsit spații după ce am început să jucăm deschis.

Nu am putut profita de 6 ocazii clare, am ratat și un penalty. Dacă prima parte s-ar fi terminat cu scorul 3-1, repriza secundă putea fi diferită pentru noi. Așa, nu este ușor să revii de la 0-3.

Țin să-mi felicit jucătorii pentru lupta din a doua parte. Ăsta trebuie să fie spiritul echipei. Începând de astăzi, când vom reveni la Gaziantep, va juca cine va merita.

Nu vreau să joace doar în funcție de nume, vreau să dea dovadă de caracter. Vreau ca jucătorii mei să concureze, să lupte pe teren. Numele nu mai contează, cine vrea să joace va juca, iar cine nu vrea poate să plece în ianuarie”, a spus Marius Șumudică, potrivit gazetefil.com.