Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Final de drum pentru Dan Alexa: și-a anunțat plecarea de la FC Botoșani, după umilința cu Sepsi! Antrenorul nu mai suportă să fie pe ultimul loc în Superliga: „Pe noi ne țin rezultatele, în rest e vrăjeală!”

Final de drum pentru Dan Alexa: și-a anunțat plecarea de la FC Botoșani, după umilința cu Sepsi! Antrenorul nu mai suportă să fie pe ultimul loc în Superliga: „Pe noi ne țin rezultatele, în rest e vrăjeală!”

Final de drum pentru Dan Alexa: și-a anunțat plecarea de la FC Botoșani, după umilința cu Sepsi! Antrenorul nu mai suportă să fie pe ultimul loc în Superliga: „Pe noi ne țin rezultatele, în rest e vrăjeală!”
Dan Alexa pe banca botoseneana la meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Botosani, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, duminica 1 octombrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FC Botoșani a pierdut cu 5-2 în fața lui Sepsi, iar antrenorul moldovenilor, Dan Alexa, a anunțat că este tentat să demisioneze.

Dan Alexa și-a anunțat plecarea de la FC Botoșani, după umilința cu Sepsi! Antrenorul nu mai suportă să fie pe ultimul loc în Superliga: „Pe noi ne țin rezultatele, în rest e vrăjeală!”

Dan Alexa merge din ce în ce mai rău cu FC Botoșani, care în ultima etapă a cedat cu 5-2 pe terenul lui Sepsi Sf. Gheorghe. Antrenorul care la finalul sezonului trecut a plecat de la FC Brașov a anunțat că vrea să renunțe la postul său, în ciuda faptului că are în continuare o relație foarte bună cu patronul Valeriu Iftime.

„Vorbind strict de joc, cred că două reprize diferite. O primă repriză bună, dar am luat gol foarte ușor. Până acum le-am luat pe toate, dar nu dădusem un autogol.

Îmi asum tot, sunt principalul vinovat pentru ce s-a întâmplat astăzi. Eșecul ăsta este al meu și nu mai este altceva de spus. Mă gândesc să nu mai continui și parcă dau așa în gol. Am o relație bună cu domnul Iftime, dar sunt niște lucruri care nu-mi plac. O să am o discuție cu dânsul și doar mă știți că nu îmi place să țin de scaun. 

O să am o discuție cu domnul Iftime pentru că îl apreciez foarte mult. Nu se mai poate continua așa. Pe noi pe antrenori ne țin rezultatele, în rest e vrăjeală”, a declarat Dan Alexa, la finalul meciului dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FC Botoșani.

Liviu Ciobotariu își dorește ca Dan Alexa să nu plece de la Botoșani: „Să se mai gândească!”

Dan Alexa vrea să plece de la FC Botoșani, dar omologul său de la Sepsi, Liviu Ciobotariu, îi transmite acestuia să nu ia o decizie pripită.

„Sunt momente mai slabe în viața unei echipe și trebuie să fim puternici, trebuie să transmit jucătorilor că ești puternic și că se poate redresa situația.

Eu l-aș sfătui pe Dan Alexa să se mai gândească, trebuie să fii puternic să o iei de la capăt. Calitatea jucătorilor a făcut diferența, asta s-a întâmplat astăzi!

Am jucători de calitate, jucători care pasează bine între linii. Schimbările făcute au adus un plus la această echipă și pentru rezultat prin goluri.

Aganovic și Ion Gheorghe au intrat pe parcurs și au dat încredere echipei prin goluri. Mă bucur pentru echipă, a fost o apăsare enormă pe umerii noștri!

A fost un joc în care prima repriză am făcut două greșeli impardonabile, nu se pot face la nivelul ăsta, dar se întâmplă, orice jucător poate să greșească, se întâmplă la fotbal.

Toate jocurile sunt foarte importante pentru noi, pentru mine la fel, am văzut FCSB-Voluntari, Voluntari a jucat foarte bine, are o defensivă puternică. Cunosc foarte bine echipa și știu cât de bine evoluează pe teren propriu.

Vom avea un meci extrem de greu cu Voluntari, au jucători puternici, pe care îi cunosc foarte bine și mai ales că joacă pe teren propriu, unde se descurcă cel mai bine, fiind obișnuiți cu terenul de acolo”, a spus Liviu Ciobotariu.

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro