Acasa » Diverse » Decizie de ultima oră în dosarul în care Mario Iorgulescu este inculpat: ce au decis judecătorii în legătură cu cererea de schimbare a încadrării juridice! Comparația cu accidentul de la Iași și în cât timp a făcut 50 de kilometri fiul lui Gino Iorgulescu | EXCLUSIV

Decizie de ultima oră în dosarul în care Mario Iorgulescu este inculpat: ce au decis judecătorii în legătură cu cererea de schimbare a încadrării juridice! Comparația cu accidentul de la Iași și în cât timp a făcut 50 de kilometri fiul lui Gino Iorgulescu | EXCLUSIV

Decizie de ultima oră în dosarul în care Mario Iorgulescu este inculpat: ce au decis judecătorii în legătură cu cererea de schimbare a încadrării juridice! Comparația cu accidentul de la Iași și în cât timp a făcut 50 de kilometri fiul lui Gino Iorgulescu | EXCLUSIV

Judecătorii au respins apelul avocaților lui Mario Iorgulescu de a schimba cererea de încadrare juridică, în legătură cu fapta de omor pe care a comis-o în 2019, aflat sub influența substanțelor interzise.

Decizie de ultimă oră în dosarul lui Mario Iorgulescu 

Inițial, Mario Iorgulescu a fost condamnat la 15 ani și 8 luni de închisoare pentru fapta pe care a comis-o în 2019, când a ucis un bărbat care aștepta la intersecție culoarea verde a semaforului, aflat sub consumul substanțelor interzise. Numai că, avocații fiului șefului de la LPF nu au fost de acord cu decizia, așa că au contestat sentința la Curtea de Apel, dorind să fie schimbată încadrarea juridică.

Avocatul inculpatului a făcut o comparație cu accidentul de la Iași la o viteză de peste 200 km/h. Numai că Parchetul a respins cererea de schimbare a încadrării juridice, din informațiile ProSport, pe motiv că Mario Iorgulescu a parcurs cei 50 km până la locul impactului în doar 8 minute. Orice vehicul condus cu o viteză regulamentară de 50-60 km/h nu avea cum să obțină acest timp record, a fost pledoaria procurorilor. 

În consecință, Mario Iorgulescu va fi judecat în continuare pentru omor.

Mario Iorgulescu a omorât un bărbat după accidentul din 2019: „Nu vreau să mă întorc în România!”

În 2019, Mario Iorgulescu, aflat sub influența anumitor substanțe interzise, a provocat un accident rutier, în urma căruia un alt bărbat a decedat.

Din cauza acelui eveniment teribil, fiul președintelui LPF a suferit de asemenea răni grave, inclusiv în zona capului, fiind internat de atunci într-o clinică psihiatrică din Italia. Tocmai acest fapt a reprezentat principala linie de apărare adoptată de avocații săi, respectiv că el s-ar lupta în prezent cu grave tulburări psihice și, în consecință, nu ar fi capabil să își execute pedeapsa în România.

„Nu vreau să mă întorc în România. Mi-aș dori să fiu condamnat cu suspendare și să îmi fac pedeapsa în Italia. Am plâns un an și jumătate, în fiecare, zi, în hohote. Nu am încercat să vorbesc vreodată cu familia victimei. Dar aș vrea să le transmit ceva, să îmi cer scuze. Vreau să le spun întâi condoleanțe. Chiar sunt sincer. Dar vreau să le spun că oamenii mai și greșesc.

Vreau să le spun că aș vrea să dau timpul înapoi, nu aș mai face acea greșeală. Nu pot să dau timpul înapoi, dar pot să le fac o promisiune. Voi avea grijă de acei copii, nu le va lipsi nimic, niciodată, mă voi ocupa personal, eu și familia mea.

Voi face tot posibilul să nu ducă lipsă de nimic, chiar știu că le este greu fără tată, mi-aș fi dorit să nu se întâmple asta”, a spus fiul lui Gino Iorgulescu în noiembrie 2022, potrivit Fanatik.

Parteneri
Mii de elevi și profesori intră într-o minivacanță înainte de finalul anului școlar
Mediafax
GESTUL făcut de soția polițistului Ciprian Verdeș, după ce fiul lor l-a înjunghiat mortal. Ți se rupe sufletul! 😢 💔
Cancan.ro
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
ULTIMELE cuvinte rostite de polițistul Ciprian Verdeș, înainte să fie ucis de propriul său fiu 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro