Marius Lăcătuș, critici pentru U Cluj după ce a condus-o cu 2-0 pe CFR Cluj: „E normal!”

Redactor:
Robert Vișan

Marius Lăcătuș, fostul mare fotbalist al Stelei, a analizat meciul dintre U Cluj și CFR Cluj și a criticat echipa antrenată de către Toni Petrea.

Marius Lăcătuș, critici pentru U Cluj după ce a condus-o cu 2-0 pe CFR Cluj

Partida dintre U Cluj și CFR Cluj s-a disputat luni seară, în cadrul etapei a șasea din Superliga, pe Cluj Arena și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 3-4, după ce gazdele au condus cu scorul de 2-0.

Au marcat Ianis Stoica (min. 10 și min. 38) și Dan Nistor, din penalty (min.78), pentru U Cluj, iar pentru CFR Cluj au înscris Otele (min. 45+3), Avounou (min. 56), Ajeti (min. 68) și Betancor (min. 82).

După această partidă, Marius Lăcătuș a pus eșecul „șepcilor roșii” pe seama lipsei de disciplină.

„E normal, când vezi că ești condus 2-0, treci prin situațiile prin care ai trecut, cu ocaziile avute de U Cluj în prima repriză. În a doua repriză, U Cluj n-a mai fost la fel de exactă. Disciplina de joc… A fost o echipă scurtă, cu spații mici, în prima repriză”, a spus Marius Lăcătuș, la Digi Sport.

Analiza antrenorului Toni Petrea, după eșecul cu CFR Cluj

Toni Petrea, antrenorul lui U Cluj, a analizat la cald jocul cu CFR Cluj și a încercat să găsească explicații pentru cele întâmplate.

„Când pierzi cu 4-3, ceva n-a mers, clar. O primă repriză dominată categoric. Puteam să avem un avans și mai mare. N-am avut inspirație în fața porții. Dacă scorul era un pic mai mare după prima repriză, nu se supăra nimeni. Am primit un gol la ultima fază care ne-a tras înapoi. În a doua repriză am fost timorați.

Nu știu de ce, toată lumea spune că avem echipă experimentată. Am cedat mijlocul terenului și ne-am văzut egalați. Am egalat și noi, dar pe final am mai primit un gol. Am avut și noi ocaziile noastre și puteam să egalăm. Asta e, din păcate o dezamăgire mare. Jocul a fost plăcut, cu numeroase ocazii, dar noi am ratat mai mult. Ei au dat ce au avut. Aici s-a făcut diferența. Le mulțumesc suporterilor, au fost fantastici. Stadion frumos, lume multă, îmi pare rău că nu le-am putut face un cadou.

Ianis Stoica are nevoie în continuare de goluri. A dat gol, a scos penalty, un joc bun. Sper să îl descătușeze și să fie mult mai dezinvolt. Are calitate și poate ajuta echipa. Poate va avea mai multă încredere de acum. Nu vreau să discut acum, la cald, probleme tactice. Sunt mai multe motive. Am făcut o scurtă analiză la golurile primite”, a spus Toni Petrea, după meci.