Eugen Neagoe a acuzat arbitrajul și după CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1: „Nu poți să ne sperii așa cu cartonașul roșu! Mai ușor, că avem probleme cu inima!”

Eugen Neagoe a acuzat arbitrajul și după CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1: „Nu poți să ne sperii așa cu cartonașul roșu! Mai ușor, că avem probleme cu inima!”

Eugen Neagoe nu a fost foarte mulțumit nici de arbitrajul din meciul CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1, după ce a acuzat acest aspect al jocului și după ultimele partide de campionat.

Întrebat despre faza din prima repriză, în urma căreia Andrei Ivan a fost inițial eliminat de „centralul” Radu Petrescu, care ulterior a revenit asupra deciziei, după intervenția sistemului VAR, dar și despre faptul că Dan Petrescu a protestat vehement după ce decizia a fost întoarsă, antrenorul Universității Craiova a apreciat că nu se impunea ca jucătorul său să fie eliminat și a atras atenția asupra faptului că, în opinia sa, arbitrul Radu Petrescu tinde să scoată prea ușor cartonașul roșu, în special la meciurile echipei din Bănie.

Neagoe a făcut chiar și o glumă pe seama acestui subiect, amintind că are anumite probleme cu inima, cu aluzie la infarctul pe care l-a suferit chiar pe banca tehnică, pe vremea când antrena la Dinamo, tocmai la un meci contra Universității Craiova, disputat pe Arena Națională, în iulie 2019.

Sunt dezamăgit de rezultat, cred că meritam cele trei puncte, chiar dacă prima repriză a fost echilibrată. În repriza a doua ne-am creat vreo 4 ocazii mari de a marca, cred că am fost echipa mai bună. Ăsta este fotbalul, cred eu că jucăm fotbal, i-am dominat, posesie mai bună ca ei, am avut 20 de șuturi spre poartă și 5 pe spațiul porții, ei au avut 13 și 3 pe spațiul porții. Ăsta este fotbalul, nu este anul nostru. Meritam să câștigăm și acest joc, și pe cel din tur, de la Craiova, și cu FCSB. Fotbal am jucat, ocazii ne-am creat, acum, că nu am reușit să marcăm mai multe goluri, este foarte adevărat.

Ne dorim să urcăm în clasament, mai sunt trei jocuri. Noi suntem de vină că nu am reușit să câștigăm, ocazii imense în repriza a doua. În momentul când nu marchezi goluri în deplasare și împotriva campioanei… Trebuie să marchezi două-trei goluri ca să câștigi, e o echipă bună.

Eu cred că ar trebui să fiu și mai supărat, dar, dacă comentez, iar mă iau specialiștii noștri. Nu poți să faci așa de maniera aia, să ne sperii, cartonaș roșu Ivan. În ultimele două meciuri arbitrate de domnul (n.r. Radu Petrescu), așa s-a întâmplat, ne sperie cu cartonașul roșu. Mai ușor, că avem probleme cu inima, am glumit puțin. Astăzi imediat, un atac, nici măcar nu l-a lovit, imediat roșu, stai așa, să ne jucăm și noi, că de aia am venit, să jucăm fotbal, să ne batem cu campioana României, să vedem la ce nivel suntem.

Sincer, cred că am destulă experiență să nu mă sperii așa ușor. Farul este o echipă bună, aseară a câștigat fără drept de apel împotriva Rapidului, vom vedea, să ne refacem cât mai rapid. Sper să reintre și Silva, sigur îl vom avea și pe Crețu, cred că vom fi bine la ora meciului”, a spus Eugen Neagoe la finalul meciului din Gruia.