Acasa » Fotbal Intern » Anghel Iordănescu a ajuns la borna 73! Fostul selecționer al naționalei României, poveste din cariera sa de jucător: „Am fost caz de targă. Mi-a zis antrenorul că mai bine nu intram pe teren”

Anghel Iordănescu a ajuns la borna 73! Fostul selecționer al naționalei României, poveste din cariera sa de jucător: „Am fost caz de targă. Mi-a zis antrenorul că mai bine nu intram pe teren”

Răzvan Lunga
Anghel Iordănescu a ajuns la borna 73! Fostul selecționer al naționalei României, poveste din cariera sa de jucător: „Am fost caz de targă. Mi-a zis antrenorul că mai bine nu intram pe teren”

Pe 4 mai, Anghel Iordănescu a împlinit 73 de ani. Fostul selecționer al naționalei României a povestit un moment haios din cariera sa de jucător.

Anghel Iordănescu, dezvăluiri șocante despre începuturile sale la Steaua: „Am fost cel mai slab de pe teren!”

Anghel Iordănescu a rememorat o fază amuzantă din perioada Steaua București. „Tata Puiu” a dezvăluit care a fost cel mai slab moment al său ca fotbalist. Mai mult, fostul selecționer al naționalei României a recunoscut că debutul său la gruparea roș-albastră a fost o amintire de neuitat.

„Am jucat un meci cu Politehnica Iași la București, atunci ne-a bătut Iașiul. Eu am intrat ca rezervă. În următorul meci am jucat la Ploiești, am fost titular și, scuzați-mi expresia, că am băut un pahar de vin, am fost caz de targă. Cred că am fost cel mai slab de pe teren! N-am să uit niciodată!

După ce mi-a spus domnul Kovacs ce mi-a spus, mi-am dat seama că mai bine nu intram! (n.r. – râde). Cred că niciodată n-am fost cel mai bun de pe teren într-un meci, ca să fiu sincer.

Sunt un om bogat! Mă refer la copii și nepoți! Cel mai frumos moment din carieră a fost când am debutat la Steaua. Aveam vreo 18 ani, să joci cu Ienei, cu Dumitru Popescu, cu Dumitru Nicolae, cu Voinea, să-l ai antrenor pe Piști Kovacs… era ceva deosebit. Eu eram venit cu pluta”, a spus Anghel Iordănescu la Digi Sport.

Florin Prunea a vorbit despre exigența lui Anghel Iodrănescu: „Ne-a terorizat, ne-a stors”

Florin Prunea a venit cu detalii la ProSport Live despre antrenorul pe care-l consideră cel mai exigent. Fostul portar al celor de la Dinamo București nu a ezitat să recunoască faptul că Anghel Iordănescu era cel mai aspru dintre toți.

„(n.r. care a fost antrenorul cel mai sever alături de care a lucrat de-a lungul carierei de jucător) Mi-e greu să spun, am lucrat cu antrenori mari, cu nea Mircea (Lucescu), Iordănescu. Iordănescu a fost sigur, nu accepta nici măcar dialogul în unele momente.

Ne mai rugam de el, de exemplu, când veneau băieții de afară, făceam antrenament «Nea Puiu, dă-ne și nouă drumul o seară». Avea momente când ne mai dădea drumul din lesă așa, dar în rest, ne-a terorizat, ne-a stors. Iordănescu nu accepta dialogul cu absolut nimeni. De Paști eram în cantonament cu echipa națională. Și în cantonament era nenorocire”, a spus Florin Prunea, la ProSport Live.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]