Presa din Ungaria o face praf pe CFR Cluj, campioana României, după înfrângerea cu Sepsi la scor de neprezentare: „O echipă complet debusolată”

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în finala Cupei României și a eliminat-o pe CFR Cluj, scor 3-0. Covăsnenii au răpus-o pe campioana României și au reușit să o învingă la scor de neprezentare. După meci, presa din Ungaria a avut numai cuvinte de laudă pentru echipa antrenată de Cristiano Bergordi, dar a și ținut să puncteze prestația slabă a clujenilor.

CFR Cluj, desființată de presa din Ungaria: „Sepsi a învins-o cu armele sale! Puteau să piardă clar încă de la pauză”

Sepsi a eliminat-o pe CFR Cluj din semifinalele Cupei României, scor 3-0. Campioana ultimelor 5 ediții de campionat a fost demolată de formația covăsneană și nu a cadrat nici măcar un șut pe spațiul porții. În minutul 10, Nicolae Păun a deschis scorul împotriva echipei antrenate de Dan Petrescu, iar în minutul 29, trupa lui Cristiano Bergodi și-a majorat avantajul și a reușit să marcheze prin Marius Ștefănescu.

Înainte de pauză, Andrei Burcă a primit cartonaș roșu, iar Cosmin Matei a ratat un penalty. În repriza secundă, cu 9 minute înainte de finalul meciului, Mario Rondon a înscris împotriva fostei sale echipe și a stabilit scorul final al partidei. Maghiarii de la Nemzeti Sport au scris că cei de la Sepsi au reușit să o învingă pe formația ardeleană chiar cu propriile sale arme.

Sepsi s-a calificat în finala Cupei României pentru a treia oară în ultimii patru ani. Echipa din Sfântu Gheorghe a eliminat campioana CFR după un meci cu două penalty-uri. S-a văzut clar și în tribune care a fost echipa mai interesată de acest meci.

Abia câteva zeci de fani ai oaspeților au fost prezenți la meci, spre deosebire de cei aproape 6.000 ai lui Sepsi. Deși Dan Petrescu nu a folosit rezervele, echipa sa a intrat pe teren extrem de nemotivată.

În prima repriză, fotbaliștii lui Sepsi au învins-o pe CFR Cluj cu armele sale. După un contraatac, au surprins apărarea clujenilor, iar golul a venit după un corner, specialitatea casei de la CFR. Sepsi a oprit apoi atacurile oaspeților, care au fost lipsiți de creativitate și a mai înscris o dată prin Marius Ștefănescu.

CFR, o echipă complet debusolată, putea să piardă clar încă de la pauză, însă Safranko a obținut un duel în duelul cu Burcă, însă Matei a nimerit bara de la 11 metri. Simone Scuffet a amânat al treilea gol la un alt penalty, al lui Ștefănescu, însă Mario Rondon a marcat după respingere”, a scris Nemzeti Sport.

În finala Cupei României, Sepsi Sfântu Gheorghe se va duela cu câștigătoarea meciului dintre U Cluj și UTA Arad.

Dan Petrescu, critici dure pentru jucătorii celor de la CFR Cluj: „A fost o singură echipă pe teren”

Dan Petrescu a recunoscut că CFR Cluj a avut o prestație foarte slabă și că Sepsi a fost net superioară. Mai mult, antrenorul campioanei României a spus că formația clujeană este foarte obosită din cauza deplasărilor lungi.

„Cam așa a fost, o singură echipă pe teren, asta e realitatea, da. Din păcate, cei care au jucat la meciul cu Farul nu și-au revenit. Am avut un meci cu intensitate maximă acolo, mult stres. A fost drumul foarte lung până la Constanța. De acolo ne-am întors la Cluj, apoi ne-am deplasat aici. Burcă mi-a zis că nu putea să alerge. Am riscat și multe accidentări.

Am făcut 4 schimbări în repriza a doua și am arătat mai bine, chiar dacă eram în 10 (n.r. – Andrei Burcă a fost eliminat în minutul 42). Asta îmi pare rău, că nu am băgat mai mulți jucători noi. Trebuia să fac mai multe schimbări față de meciul cu Farul”, a declarat Dan Petrescu.

Răzvan Lunga / Autor
Se descrie ca fiind un băiat vesel, pasionat de fotbal și este cel mai tânăr membru din echipa ProSport. Răzvan studiază la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării și a absolvit Liceul Teoretic Victoria din București. citește mai mult