Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Schimbarea lui Malcom Edjouma la pauza meciului Sepsi – FCSB, susținută de un fost internațional român: „Când echipa se apără, e mereu spațiu în spatele lui! Era la 30-40 de metri” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Schimbarea lui Malcom Edjouma la pauza meciului Sepsi – FCSB, susținută de un fost internațional român: „Când echipa se apără, e mereu spațiu în spatele lui! Era la 30-40 de metri” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Christian Luță

Malcom Edjouma a fost schimbat din nou la pauza meciului dintre Sepsi și FCSB, iar Alex Bourceanu susține că decizia, deși controversată, a fost cea corectă.

Alex Bourceanu, despre schimbarea lui Malcom Edjouma în Sepsi – FCSB

Fostul mijlocaș a analizat jocul roș-albaștrilor cu francezul în teren și a sesizat mai multe lacune pe faza de apărare în ceea ce-l privește pe jucătorul adus de la Botoșani, astfel că introducerea lui Ovidiu Popescu, un fotbalist de profil mai defensiv, ar fi fost logică în condițiile date.

Referitor la schimbarea lui Edjouma, când echipa se apără, în spatele lui Edjouma e mereu spațiu, jucătorii primesc acolo. La mai multe faze când FCSB se apăra, Edjouma era la 30-40 de metri de fază, repliindu-se foarte greu. (n.r. în contextul în care susține că statisticile de meci sunt foarte puțin relevante)

Hai să punem meciul, ne uităm și vedem dacă trebuia sau nu să fie schimbat la pauză, independent de faptul că a marcat nouă goluri în etapele precedente”, a declarat Alex Bourceanu, pentru ProSport Live.

Gigi Becali susține că Charalambous a fost „autorul” schimbării lui Edjouma

Gigi Becali a recunoscut deja în mai multe rânduri că l-a schimbat pe Malcom Edjouma la pauza meciurilor, fiind de-a dreptul „enervat” de driblingurile repetate pe care le încearcă francezul, însă, de această dată, latifundiarul susține că autorul mutării ar fi fost chiar noul principal al lui FCSB, Elias Charalambous.

„Și dacă a ieșit, ce? Ce contează? Ce, trebuia să stea Edjouma și să mâncăm bătaie sau să câștigăm meciul? Mie mi-a plăcut foarte mult, dar dacă antrenorul așa a vrut. Eu ce să…? Pe mine mă interesează să câștigăm meciul. Eu îl felicit pe antrenor că l-a scos și că am câștigat meciul.

Ce contează asta? Contează cine joacă și cine face schimbările? Contează să iei campionatul! Golul lui Florinel Coman e golul care a adus victoria. E gol invenție. Nu v-am spus că acum e între ei doi? Cine merită să joace, Tavi sau Florinel. Eu am spus că merită Florinel acum, nu?”, a declarat Gigi Becali în cadrul unei conferințe de presă.

Cipriotul și-a asumat și el modificarea la flash-interviul oferit la finalul partidei, explicând și motivul pentru care a simțit nevoia să renunțe la Edjouma și să-l introducă pe Ovidiu Popescu.

„(n.r. despre schimbările făcute la pauză) Dacă ați văzut, am schimbat sistemul după pauză, pentru că Sepsi ne-a pus probleme. Aveam probleme la mijloc și cred că în partea a doua le-am rezolvat (n.r. cu schimbările făcute). Dacă trebuie să fac schimbări, nu contează în ce moment al jocului”, a spus Charalambous.

Parteneri
Mii de elevi și profesori intră într-o minivacanță înainte de finalul anului școlar
Mediafax
GESTUL făcut de soția polițistului Ciprian Verdeș, după ce fiul lor l-a înjunghiat mortal. Ți se rupe sufletul! 😢 💔
Cancan.ro
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
ULTIMELE cuvinte rostite de polițistul Ciprian Verdeș, înainte să fie ucis de propriul său fiu 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro