FIFA vrea să schimbe legile fotbalului, după umilința istorică suferită de Manchester United cu Liverpool! Pierluigi Collina a făcut anunțul despre implementarea „regulii milei”

• Publicat:
  • Actualizat:

FIFA ar putea să schimbe regulamentele după Liverpool – Manchester City 7-0, potrivit anunțului făcut de Pierluigi Collina.

Meciul pierdut de Manchester United cu 7-0 în fața lui Liverpool ar putea iniția o adevărată revoluție în fotbalul mondial.

La Manchester United – Liverpool s-au indicat de la margine doar trei minute de prelungiri, cu toate că în repriza a doua s-au marcat șase goluri și au fost efectuate nu mai puțin de 10 înlocuiri de jucători.

Șeful arbitrilor din cadrul FIFA, Pierluigi Collina, susține ideea potrivit căreia arbitrii ar trebui să nu mai arate minute de prelungiri în cazul meciurilor în care una dintre echipe este surclasată pe tabela de marcaj – inițiativă poreclită de englezi „regula milei”.

În acest weekend, din 10 meciuri jucate în Premier League, patru au durat mai mult de 100 de minute (n.r. cu prelungiri incluse). Două dintre acestea ar fi trebuit să dureze mai mult de atât, deoarece scorul era 7-0 (n.r. la Manchester United – Liverpool), respectiv 4-0 (n.r. la Brighton – West Ham United) și arbitrul probabil că a hotărât să nu arate numărul real de minute în care jocul a fost întrerupt.

Șase goluri au fost marcate în repriza a doua (n.r. la Manchester United – Liverpool). Pot sa înțeleg că un număr relevant de minute de prelungire când tabela arată 7-0 este greu de înțeles într-un asemenea meci. Dar, dacă regulile competiției spun că golaverajul este unul dintre criteriile de departajare, chiar și un singur gol poate să facă diferența.

Poate că, în viitor, vom lua în calcul să transmitem să nu se prelungească meciurile în care diferența de pe tabela de marcaj este mai mare de X goluri. Asta ar urma să facă parte din legile jocului. Acum, acest lucru se întâmplă doar grație simțului comun, dar simțul comun nu este simț comun dacă afectează pe cineva.

La Spania – Costa Rica, de la Cupa Mondială, s-au arătat de la margine opt minute suplimentare, cu toate că scorul era 6-0. În prelungiri, Spania a marcat încă un gol, iar această reușită ar fi putut să fie decisivă în calculele de calificare în fazele eliminatorii”, a declarat Pierluigi Collina, citat de Give me Sport.

Erik ten Hag și-a „distrus” jucătorii după umilința istorică suferită de Manchester United în fața lui Liverpool

Erik ten Hag, antrenorul lui Manchester United, a avut un discurs dur la adresa propriilor jucători, după ce aceștia au pierdut cu 7-0 pe terenul lui Manchester United.

„Cred că am făcut o primă repriză decentă. A fost o greșeală de organizare chiar înainte de pauză. În repriza a doua, pur și simplu nu am fost noi. Nu am jucat la standardele noastre. Nu am jucat ca o echipă. Nu am fost profesioniști.

Da, sunt nervos. Sunt surprins, pentru că echipa asta a arătat cu totul altă atitudine în ultimele luni. În repriza a doua, cu siguranță nu am avut o atitudine de învingători. Nu am respectat planul, nu ne-am făcut treaba. Nu am urmărit adversarii, ne-am comportat ca niște amatori. Dar am arătat și în trecut că ne putem reveni după un astfel de rezultat. Am făcut-o după Brentford, am făcut-o după Manchester City.

Cu siguranță că e o mare lovitură. E de neacceptat. Sunt foarte nervos și dezamăgit. E o trezire la realitate, trebuie să rămânem tari”, a spus Erik ten Hag, potrivit BBC.

A crescut pe vremea meciurilor care iscau un vuiet puternic în cartiere când echipele nu făceau altceva decât să iasă de la vestiare și a rămas un fan al fotbalului jucat pentru fani, până la ultima picătură de energie. În presa sportivă, a debutat la 19 ani în tricoul alb-albastru ... citește mai mult