O nouă explicație după înfrângerea României în amicalul cu Slovenia: „Poate dacă aveam niște adversari mai tari…” | VIDEO EXCLUSIV ProSport Live

Ilie Poenaru, ultima dată antrenor la UTA Arad, a fost invitat în cadrul emisiunii ProSport Live și a analizat jocul prestat de către echipa națională în partida amicală dintre România și Slovenia.

Meciul amical dintre România și Slovenia s-a disputat joi seară, pe Cluj Arena, iar oaspeții au învins cu scorul de 2-1, după golurile marcate de către Sesko, în minutul 25, respectiv Sporar, în minutul 31. Pentru tricolori a înscris Denis Drăguș, în minutul 63.

Ilie Poenaru nu își explică de ce echipa națională nu a arătat la fel de bine în prima repriză, precum în cea de-a doua.

O nouă explicație după înfrângerea României în amicalul cu Slovenia

Ilie Poenaru a pus atitudinea jucătorilor și pe seama adversarului. Acesta consideră că poate dacă România întâlnea un adversar mai bine cotat jucătorii s-ar fi motivat mai bine.

„Este o importanță (n.r. a amicalelor cu Slovenia și România), pentru că Edi probabil că încă nu s-a edificat nici la primul 11, nici la alcătuirea unui lot competitiv pentru ceea ce urmează, dar într-adevăr, ceea ce am văzut aseară… Ne așteptam cu toții la un alt fotbal. Au fost două reprize diametral opuse, în contextul în care la pauză a făcut o singură modificare. Și, într-adevăr, echipa a arătat cu totul altceva, cel puțin din punct de vedere al atitudinii și cu multe momente bune de joc în care ne-am creat și ocazii foarte bune.

Nu am înțeles de ce în prima repriză nu am fost la fel. Probabil e o chestie de motivare, de concentrare înainte de meci. Da, e treaba staff-ului. Sunt sigur că Edi și-a făcut treaba, sută la sută lucrează, cu toții lucrăm. Am pățit și eu acest lucru pe la echipele de club la care am fost. Depinde de jucători, acum, de cum au tratat ei. E clar că la pauză s-au întâmplat niște lucruri și a fost cu totul altceva. Sunt benefice meciurile (n.r. amicale), acum depinde și de adversarii pe care ni i-am ales sau poate că asta ne-a mai rămas de nu am putut să jucăm cu alți adversari. Poate niște adversari mai tari altfel îi tratam”, a spus Ilie Poenaru, la ProSport Live.