Debut cu stângul pentru Cristiano Bergodi la Sepsi, chiar împotriva fostei sale echipe, FC Voluntari: „Meritam o remiză!”

• Publicat:

Debut cu stângul pentru Cristiano Bergodi la Sepsi! Antrenorul italian a pierdut chiar în fața fostei sale echipe, FC Voluntari, pe noul stadion din Sfântu Gheorghe, scor 1-2, într-un duel din etapa a 12-a din Liga 1.

Italianul a fost adus pentru a-l înlocui pe Leo Grozavu, cel care legase o serie de șase rezultate de egalitate consecutive, însă nu a reușit să producă șocul la echipa. Ba mai mult, a reușit o surpriză neplăcută – o înfrângere acasă, la inaugurarea stadionului, contra celor de la FC Voluntari..

Golurile oasepților au fost marcate de Cristian Costin –  în minutul 34, și Vadim Rață – în minutul 54. Golul gazdelor a fost marcat de Petar Bojic – în minutul 80. De asemenea, în repriza secundă, Mihai Popa apărat penalty-ul executat de Kevin Luckassen.

Cristiano Bergodi, învins de fosta sa echipă!

În urma acestui rezultat, OSK Sepsi Sfântu Gheorghe rămâne în subsolul clasamentului din Liga 1, pe locul 13, cu 10 puncte adunate în primele 12 etape. De partea cealaltă, FC Voluntari a înregistrat a șasea victorie consecutivă și a urcat până pe locul 2, cu 24 de puncte.

„Am început să jucăm bine și în a doua repriză la fel. Din păcate am greșit, trebuie să facem altceva pe teren. Trebuia să facem o remiză. Am făcut greșeli când am luat mai ales al doilea gol dintr-un contraatac după un corner al nostru. S-a întâmplat, nu e problemă, suntem la început de drum. Îi cunosc pe majoritatea jucătorilor, dar trebuie lucrat mai mult. Campionatul e lung. Chiar dacă am pierdut, dacă ne facem imediat probleme… Vom lucra și sigur vom face ceva pozitiv.

Am avut multe ocazii în repriza a doua și meritam o remiză. În a doua repriză, jucătorii au avut reacție și din păcate a fost așa. (Despre următorul duel, cu CFR Cluj) Ca de obicei, va fi dificil. Avem o săptămână în care ne pregătim pentru acest meci. Normal că trebuie lucrat, e foarte important. Nu se face o echipă imediat. (Despre FC Voluntari) Dacă clasamentul arată așa înseamnă că e meritul lor”, a declarat Cristiano Bergodi, la finalul partidei cu Sepsi.

A crescut pe vremea meciurilor care iscau un vuiet puternic în cartiere când echipele nu făceau altceva decât să iasă de la vestiare și a rămas un fan al fotbalului jucat pentru fani, până la ultima picătură de energie. În presa sportivă, a debutat la 19 ani în tricoul alb-albastru ... citește mai mult