Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Eduard Duțu refuza naționala României pentru cea a Italiei! La doi ani distanță, a devenit om de bază în umilințele naționalei U20 ale României

Eduard Duțu refuza naționala României pentru cea a Italiei! La doi ani distanță, a devenit om de bază în umilințele naționalei U20 ale României

Eduard Duțu refuza naționala României pentru cea a Italiei! La doi ani distanță, a devenit om de bază în umilințele naționalei U20 ale României

Eduard Duțu refuza naționala României pentru cea a Italiei, în 2019, pe vremea când era un om important în angrenajul echipei de juniori U19 de la Fiorentina.

La doi ani distanță, fotbalistul născut la Roma a revenit la sentimente mai bune sau și-a dat seama că nu are nicio șansă să prindă „Squadra Azzurra”. Este om de bază în echipa U20 a lui Bogdan Lobonț, însă evoluțiile sale nu sunt cele mai bune.

A fost titular în înfrângerile României U20, cu Anglia, scor 1-6, și cu Germania 0-4. La prima partidă a evoluat 90 de minute, în timp ce contra Germaniei a bifat 83 de minute.

A refuzat România, dar a ajuns să joace tot sub tricolor.

Partida dintre România U20 și Germania U20 a avut loc luni, la Potsdam, într-un meci test, iar nemții s-au impus cu scorul de 4-0. Golul doi marcat de Germania a fost marcat după ce Eduard Duțu a comis un henț pueril, în careu, la o centrare ce ar fi trebuit să fie ușor de respins.

Fotbalistul născut în Italia a fost schimbat în minutul 83, la scorul de 2-0 pentru Germania, după o prestație modestă.

Ajuns la 20 de ani, Eduard Duțu și-a terminat junioratul și nu a fost păstrat de Fiorentina. A fost împrumutat la Montevarchi, în Serie C, formație aflată pe locul 12, cu 10 puncte. A jucat în cinci din cele șapte partide disputate de Montevarchi: bilanț – o victorie, un egal și trei înfrângeri.

Eduard Duțu: „Aș alege Italia”

Interesant este că, în urmă cu patru ani, Eduard Duțu a evoluat pentru naționala U17 a României, sub coordonarea lui Sorin Colceag. Apoi, a declarat că ar vrea să reprezinte Italia, în defavoarea României, și au trecut patru ani pentru a se întoarce sub tricolor.

„Dacă mi se va oferi posibilitatea să aleg între echipa naționala a României și cea a Italiei… aş alege Italia. Părinții mei sunt români, dar eu m-am născut la Roma. Iar visul meu este ca în următorii 5 ani să mă impun în Serie A

Adrian Mutu? Nu e jucătorul meu preferat, nu e un model pentru mine pentru că joc pe un post diferit. Dar e un jucător care mă poate motiva să am o carieră de succes ca a lui. Idolul meu a fost mereu Alessandro Nesta, dar acum mă inspir mult din ceea ce face Sergio Ramos, care m-a impresionat în primul rând prin personalitatea sa.

M-am antrenat cu prima echipă, iar de acolo îmi place Castrovilli, e tânăr şi extrem de talentat. M-a impresionat şi Ribery, îi ajută pe cei tineri, le dă mereu sfaturi”, declara Eduard Duțu, pentru presa din Italia, în urmă cu doi ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]