România, locul 8 în Europa la categoria tineret și juniori. Ungaria și Germania, cele mai bune școli de handbal ale momentului pe Bătrânul Continent

Redactor:
Marius Hutu

România ocupă locul 8 în Europa la categoria tineret și juniori, potrivit unui clasament prezentat azi de Federația Europeană de Handbal.

Ierarhia a fost întocmită după competițiile europene U17 și U19 feminin, plus U19 masculin.

România s-a clasat pe locul 5 cu naționala U19 la Campionatul European feminin din Slovenia și pe locul 7 la U17 în Muntenegru. Băieții au terminat pe locul 3 la Riga, într-unul din cele trei turnee de promovare în primul eșalon valoric.

Turneele finale la juniori și tineret au revenit în actualitate în această vară, după ce anul trecut acestea au fost anulate în 2020 din cauza pandemiei de coronavirus.

În acest an s-au desfășurat Campionate Europene la U17 și U19 feminin (divizia 1 și a 2-a valorică) și U19 masculin. România a terminat în Top 8 în Europa la ambele întreceri feminine, motiv pentru care a și punctat bine în Ranking-ul EHF.

Naționala U19 s-a clasat pe locul 5 în această vară la Campionatul European

Forul continental a întocmit un clasament al echipelor naționale care înglobează toate competițiile de juniori și tineret. S-a urmat același tipar aplicat clasamentului oficial la nivelul naționalelor de seniori. De exemplu, s-au acordat 80 de puncte pentru câștigarea unui EHF EURO, 76 de puncte pentru locul 2, 72 pentru a termina pe locul 3, etc. Pentru câștigarea unui turneu final în eșalonul secund valoric s-au acordat 34 de puncte.

În urma punctelor acumulate, România s-a clasat pe locul 8 la general, cu 150 de puncte. Sigur, această clasare se datorează în mare măsură naționalelor feminine din sectorul juvenil. Totodată, trebuie ținut cont de faptul că în această vară au fost organizate două evenimente pentru sectorul feminin și doar unul pentru cel masculin. De regulă, se desfășoară câte 2 evenimente pentru fiecare sector în parte.

Cele mai importante școli de handbal din Europa sunt Ungaria și Germania. Țara vecină a câștigat titlurile continentale în ambele turnee finale la feminin. Germnia a câștigat turneul la masculin și a încheiat pe locul 2 la U17 feminin.