Marc Marquez a făcut spectacol la Sachsenring și a reușit prima victorie în Moto GP după o pauză de 581 de zile!
Spaniolul a câștigat duminică Marele Premiu al Germaniei, etapa cu numărul opt din acest sezon de Moto GP.
Pe circuitul de la Sachsenring, podiumul a fost completat de Miguel Oliveira (KTM) și Fabio Quartararo (Yamaha).
Duminică, Marc Marquez a reușit a 11-a victorie la rând în Marele Premiu al Germaniei și a scris o nouă pagină de istorie, după o absență lungă din circuit. Fostul campion mondial a revenit cu o victorie în Moto GP după o pauză de nu mai puțin de 581 de zile.
Spaniolul a fost extrem de fericit la finalul cursei, în condițiile în care nu s-a mai impus într-o cursă din Moto GP din 2019, atunci când a terminat primul la Valencia.
Marc Marquez a fost campion mondial în 2013, 2014 şi din 2016 până în 2019. Cum spaniolul a lipsit anul trecut, titlul mondial în Moto GP a fost câștigat de Joan Mir.
În 2013, Marc Marquez a oferit un interviu în exclusivitate pentru ProSport, pe vremea când avea doar 20 de ani.
„Degeaba ai talent dacă nu muncești, nu ai cum sa ajungi campion mondial. Sunt atâtea exemple de piloți cu mai puțin talent, dar care au muncit enorm și au ajuns sus. Trebuie găsit un echilibru”, spunea cel care a scris istorie în Moto GP, în ultimii ani.
1. Marc Marquez (Repsol Honda Team) 41’07.243
2. Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing) +1.610
3. Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) +6.772
4. Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) +7.922
5. Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) +8.591
6. Jack Miller (Ducati Lenovo Team) +9.086
7. Aleix Espargaro (Aprilia Racing Gresini Team) +9.371
8. Johann Zarco (Pramac Racing) +11.439
9. Joan Mir (Team Suzuki Ecstar) +11.625
10. Pol Espargaro (Repsol Honda Team) +14.769