Alberto Bettiol a câștigat cea mai lungă etapă a Turului Italiei, într-o zi în care marii favoriți s-au menajat înaintea ultimelor 3 runde de foc

Alberto Bettiol a câștigat cea mai lungă etapă a Turului Italiei, într-o zi în care marii favoriți s-au menajat înaintea ultimelor 3 runde de foc

Alberto Bettiol (Educatio First) a câștigat etapa a 18-a a Turului Italiei la ciclism, dintr-o evadare de 23 de oameni. Remi Cavagna (Deceuninck – Quick-Step) a atacat cu 25 de kilometri înainte de linia de sosire, dar italianul l-a prins pe ascensiunea finală.

Câștigătorul Turului Flandrei din 2019 a apăsat puternic pedalele în ultimii 5 km și a realizat o altă victorie uriașă a carierei.

Plutonul a venit cu o întâziere de peste 23 de minute, dar Egan Bernal și-a păstrat tricoul roz.

Alberto Bettiol a câștigat cea mai lungă etapă a Turului Italiei

Etapa a 18-a a Turului Italiei a fost și cea mai lungă din actuala ediție. Plutonul a avut de parcurs o distanță de 231 de kilometri, între Rovereto și Stradella. Pentru marii favoriți a fost ultima zi de odihnă înaintea ultimelor 3 etape, care se anunță incendiare. Primele două sunt cu final în ascensiune, apoi este programat contratimpul individual de la Milano.

Totodată, pentru cea mai mare parte a plutonului, aceasta a fost o ultimă șansă la victorie în Turul Italiei 2021, astfel că evadarea care s-a format a cuprins nu mai puțin de 23 de „atacanți”. Printre aceștia s-au aflat și nume importante, precum Diego Ulissi și Alberto Bettiol.

Lupta pentru victorie a fost deschisă de Remi Cavagna, cu aproximativ 25 de kilometri înainte de sosire. Francezul a luat un avans de aproiximativ 30 de secunde, dar picioarele nu l-au mai ajutat pe ultima ascensiune a zilei.

Alberto Bettiol și-a îndeplinit obiectivul pentru actuala ediție în Turul Italiei

Cu mai multe rezerve, Bettiol l-a prins din urmă și s-a dus glonț până la final. Câștigătorul Turului Flandrei și-a trecut în cont azi și primul mare succes într-un Mare Tur. Deși a fost cea mai lungă etapă, azi a fost și cea mai rapidă cursă din actuala ediție. Bettiol a rulat cu o medie de 44,04 km / h.

Plutonul marilor favoriți a ajuns cu o întârziere de 23 de minute și 30 de secunde, fără însă ca în Top 9 să se producă schimbări. Față de ziua de ieri, în Top 10 a urcat Daniel Martin, după ce Giulio Ciccione a abandonat.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]