Presa din Cehia îi ridică statuie lui Cătălin Straton, după FCSB – Slovan Liberec: „Cel mai bun om al meciului!”

Redactor:
Răzvan Bucur
Presa din Cehia îi ridică statuie lui Cătălin Straton, după FCSB - Slovan Liberec: „Cel mai bun om al meciului!”

FCSB a pierdut în fața lui Slovan Liberec, scor 0-2, în turul III preliminar al Europa League, pe Stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu. După meci, presa din Cehia a ținut să marcheze momentul calificării lui Slovan Liverec în play-off-ul Europa League.

Jurnaliștii cehi au remarcat, totuși, că FCSB a fost o echipă slăbită de coronavirus, după un focar de infecție care a indisponibilizat mai mulți jucători, printre care și Dennis Man și Florin Tănase, dar și pe antrenorul Toni Petrea. Totodată, unii jurnaliști l-au remarcat pe portarul Cătălin Straton, pe care l-au numit „omul meciului”

Reacțiile presei din Cehia, după FCSB – Slovan Liberec

„Echipa gazdă a rezistat eroic prin Straton, dar, după o oră de joc, cel mai bun meci al meciului a fost învins de o minge trimisă cu capul de Jusuf, la care nu a reacționat. (…) Echipa deținută de omul de afaceri Gigi Becali a avut de suferit înaintea meciului cu Liberec. Cu puțin timp înainte de partidă s-a aflat că jucătorul cheie Dennis Man a fost depistat pozitiv”, au scris jurnaliștii de la idnes.cz.

Portalul Lidovky.cz a ținut să noteze faptul că Gigi Becali a adus la echipă, în ultimul moment, mai mulți jucători, unul dintre ei fiind Goran Karanovic, care s-a accidentat după numai 10 minute de joc.

„Patronul Becali a adus la echipă mai mulți jucători noi în ultimul minut, iar unul dintre ei s-a accidentat după numai zece minute și a fost schimbat. În minutul 20, fundașul Cană a faultat și a primit roșu, fiind o situație clară de gol pentru Slovan. Deși Liberec nu a dominat foarte mult meciul, jucătorii cehi au avut multe șanse de gol, toate apărate de Straton”, a notat Lidovky.cz.

Site-ul Sport.cz notează că FCSB nu a fost în cea mai bună formă și că Slovan a profitat din plin de eliminarea lui Ștefan Cană.

„Liberec este cea de-a doua echipă din Cehia care a avansat în play-off-ul Europa League, după ce a reușit să câștige cu 2-0 în România împotriva lui FCSB, echipă slăbită de coronavirus, care avut în minus 15 jucători importanți. Echipa cehă a profitat de eliminarea lui Ștefan Cană, care ar fi putut să fie crucial la primul gol înscris de Jusuf Hilal, dintr-un corner”, scrie sport.cz.

FCSB – Slovan Liberec 0-2

FCSB a pierdut în fața lui Slovan Liberec, scor 0-2, în turul III preliminar al Europa League, pe Stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu.

FCSB s-a aflat în inferioritate numerică încă din minutul 20, când Ștefan Cană (20 de ani) l-a faultat pe Mosquera în apropierea careului lui Cătălin Straton (30 de ani), din postura de ultim apărător, și arbitrul i-a arătat direct cartonașul roșu. Cu toate acestea, FCSB a încasat primul gol al paridei cu Slovan Liberec în minutul 64, după numeroase parade ale portarului dat afară de Dinamo.

Jhon Mosquera (30 de ani) a executat perfect o lovitură de la colț, iar Abdulla Yusuf Helal (27 de ani) a reluat cu capul din fața porții, de lângă Adrian Șut (21 de ani), după o detentă impresionantă, și a deschis scorul la Giurgiu.

În minutul 82, a venit și golul de 2-0 pentru Slovan Liberec, tot cu capul din fața porții lui Cătălin Straton și tot după un corner executat de către Mosquera. Michael Rabusic (31 de ani) a fost cel care a majorat diferența și care a stabilit rezultatul acestei întâlniri.

Momentul eliminării lui Ștefan Cană nu a fost singurul nefericit al acestei partide. FCSB l-a pierdut pe atacantul Goran Karanovic (32 de ani), încă din minutul 10 al întâlnirii de la Giurgiu. Acesta s-a accidentat, iar Mihai Pintilii a fost nevoit să efectueze o primă schimbare. L-a aruncat în luptă pe tânărul Octavian Popescu (18 ani).