Victorie magică a echipei CSM București într-o atmosferă de „Ateneu” în Liga Campionilor: 31-26 cu Metz Handball

Redactor:
Marius Hutu

CSM București a învins Metz Handball (Franța) cu scorul de 31-26, în cadrul Grupei A a Ligii Campionilor. Jocul s-a disputat în Sala „Polivalentă”, cu porțile închise. „Tigroaicele” au câștigat mult mai clar decât a arătat scorul final.

CSM București a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii Campionilor, reușind să treacă foarte repede peste înfrângerea cu SCM Rm. Vâlcea din urmă cu o săptămână, în Cupa României. „Tigroiacele” au avut poartă de la bun început, Jelena Grubisic fiind imbatabilă, astfel că totul a decurs în favoarea lor.

Cristina Neagu a marcat de la a patra aruncare pe poartă, dar din momentul respectiv a fost ca o „bombă” pentru Metz, formație neașteptat de slabă în apărare, față de ceea ce ne-a obișnuit în ultimii ani. Probabil că acea pauză în pregătire din cauza coronavirusului, din luna august, nu a putut fi încă recuperată, din punct de vedere al formei sportive.

Cristina a fost în zi de grație, dar CSM București a funcționat cu toate liniile. La un nivel foarte ridicat a fost și Barbara Lazovic, complet schimbată în bine după perioada Buducnost Podgorica. Reprezentanta României a fost competitivă în atacul pozițional, mai bună ca oricând în ultimii 2-3 ani, astfel că până la pauză a reușit să se desprindă până la 7 goluri, 17-10.

Partea a doua a fost tot a echipei CSM București, iar scena i-a aparținut Cristinei Neagu, care a marcat gol după gol. CSM București a pus o diferență de 9 goluri față de adversară, 28-19, iar căpitanul și-a oprit recitalul în minutul 55, după ce a ajuns la 12 goluri.

Pe fondul unei relaxări pe final, Metz a ajuns la cinci goluri în spatele echipei CSM București, 31-26. „Tigroaicele” au evoluat entuziasmant, iar România a terminat la egalitate cu Franța în acest prim weekend în Liga Campionilor, 1-1.

CSM București – Metz 31-26 (17-10)

Grubisic, Dedu, Săndulache; Barbosa 1, Neagu 12, Lazovic 5, Dembele 1, Martin 2, Klikovac, Smeets 2, Pintea 3, Perianu 1, Omoregie 2, Bazaliu, Moisă 2, Jipa

Kapitanovic, Sako; Bont 1, Burgaard 3, N’Gouan, Perederiy 4, Micijevic, Stanko 4, Sajka 3, Deba 3, Nocandy 2, Gautschi, O. Kanor 2, L. Kanor 2, Copy 1, Bouktit 1

CSM București – Metz 31-26

CSM București a mai redus din motoare în ultimele secvențe, motiv pentru adversare să mai strângă diferența. Reprezentanta României a câștigat la sfârșitul celor 60 de minute cu scorul de 31-26.

Cristina Neagu a prins o zi de excepție, cu 12 goluri în 55 de minute, 30-22.

Cristina Neagu înscrie și de pe propriul semicerc, a ajuns la 10 goluri în minutul 48, iar CSM București la un avantaj de nouă goluri, 28-19.

„Tigroaicele” reacționează imediat după seria adversarei, iar Omoregie și Neagu readuc liniștea cu două reușite, 25-18. Mayonnade a solicitat time-out în minutul 45

CSM București are primele momente de slăbiciune, iar Metz reduce diferența la 5 goluri, 18-23.

Sunt minute de joc în care străluncește Cristina Neagu. Căpitanul echipei marchează trei goluri consecutive, iar CSM ajunge din nou la opt „lungimi”, 23-15 în minutul 41

Cristina Neagu a ajuns la șase goluri după ce a marcat din 7 metri, pentru 20-13, în minutul 37.

Siraba Dembele a înscris pentru 19-11, apoi Elizabeth Omoregie a văzut o eliminare de 2 minute.

Barbara Lazovic deschide „festivalul” în partea secundă cu un gol de la mare distanță, 18-10.

Repriza a doua s-a reluat cu Jelena Grubisic în poartă, semn că accidentarea croatei nu a fost gravă.

CSM București pleacă la cabine cu 17-10, după o repriză de excepție.

Jelena Grubisic s-a accidentat, după ce a călcat strâmb. A intra Denisa Dedu între buturi.

Cu Jelena Grubisic într-o zi excepțională – 10 parade până acum, CSM București zburdă și ajunge la șapte goluri diferență, 16-9, după o nouă reușită a Laurei Moisă.

Cristina Neagu din 7 metri și Alexandrina Barbosa stabilesc o nouă diferență maximă în acest joc, de șase goluri, 14-8, minutul 26.

Marchează primul gol și Laura Moisă, după trei minute în care nu s-a înscris, scor 12-7. Jelena Grubisic a apărat și a doua aruncare de la 7 metri și a ajuns la opt parade.

Adrian Vasile a solicitat time-out în minutul 20, la scorul de 11-7.

Cristina Neagu este luată om la om, dar CSM București este periculoasă și fără interul stânga. Crina Pintea este și ea eliminată, dar nimic nu pare să o oprească pe reprezentanta României. Barbara Lazovic reușește să facă în premieră o diferență de 5 goluri, scor 10-5, în minutul 16.

În numai 13 minute de joc, Cristina Neagu a marcat deja patru goluri, 8-4. Avem și prima eliminare a jocului, fiind văzută de Andrea Klikovac.

„Tigroaicele” mențin o diferență de patru goluri (7-3, min. 12). Echipa are o dinamică foarte bună în jocul de atac și reușește să își creeze culoare. Lazovic și Neagu au marcat ultimele goluri ale trupei lui Adrian Vasile.

Jelena Grubisic apără și o aruncare de la 7 metri. „Tigroaicele” sunt dezlănțuite, vine și un gol din extrema dreaptă, de la Carmen Martin. Mayonnade este nevoit să solicite time-out după numai 8 minute de joc.

Jelena Grubisic a intrat perfect în meci, adunând deja patru parade. La faza imediat următoare, Gabriela Perianu a ridicat scorul la 4-1 (min. 7).

CSM București se desprinde în minutul 6, scor 3-1, după o reușită a Cristinei Neagu de la mare distanță și un contraatac al olandezei Martine Smeets, venită chiar de la Metz.

Cristina Neagu deschide scorul în minutul 4, din a patra încercare, după ce a lovit bara de două ori.

Debutul partidei este al portarilor. Grubisic și Kapitanovic au avut deja câte două intervenții.

CSM București a ratat o primă ocazie de a deschide jocul. Mingea a circulat bine, Carmen Martin a ajuns în situație de finalizare, dar Kapitanovic a avut o primă paradă.

Aseară, cu aproximativ 3.000 de spectatori în tribune, Brest Bretagne a învins SCM Rm. Vâlcea cu scorul de 28-21, în cadrul Grupei B. Așadar, Franța are 1-0 cu România la „directe” în acest weekend.

CSM București și Metz Handball se cunosc foarte bine, din moment ce au fost adversare și în ultimele trei ediții. Echipa franceză este în avantaj, cu scorul de 4-2. În ultima partidă „acasă”, echipa lui Adrian Vasile a câștigat cu scorul de 32-27. Meciul a avut loc la începutul anului.

CSM București are o absență importantă acest meci, pivotul Dragana Cvijic, încă nerefăcută după o intervenție chirurgicală la menisc. Surpriza cea mare este că în echipă apare Bianca Bazaliu.

Lotul de 16 al reprezentantei României pentru acest joc este următorul:

• Grubisic, Dedu, Săndulache; Barbosa, Neagu, Lazovic, Dembele, Martin, Klikovac, Smeets, Pintea, Perianu, Omoregie, Bazaliu, Moisă, Jipa

Metz a debutat oficial în urmă cu 3 zile în campionat și a învins Nice cu scorul de 37-22. În luna august, echipa franceză a fost afectată de Covid-19.