Acasa » Fotbal Intern » Gabi Tamaş înfige pumnalul în inima fanilor lui Dinamo şi recunoaşte: „Am ţinut cu Steaua”. Până la ce vârstă a fost susţinătorul rivalei „câinilor”

Gabi Tamaş înfige pumnalul în inima fanilor lui Dinamo şi recunoaşte: „Am ţinut cu Steaua”. Până la ce vârstă a fost susţinătorul rivalei „câinilor”

Cosmin Olteanu
Gabi Tamaş înfige pumnalul în inima fanilor lui Dinamo şi recunoaşte: „Am ţinut cu Steaua”. Până la ce vârstă a fost susţinătorul rivalei „câinilor”

Gabi Tamaș (36 de ani) a evoluat, în cariera sa, atât la Dinamo, cât și la rivala FCSB. Deși acesta este perceput ca fiind un suporter al „câinilor”, activând în „Ștefan cel Mare” la începutul carierei, fotbalistul a mărturisit că în copilărie era fanul Stelei.

În prezent, Gabi Tamaș evoluează pentru Universitatea Cluj.

Gabi Tamaș a dezvăluit că ținea cu Steaua în copilărie

Fotbalistul susține că tatăl său ținea cu Dinamo, însă atât el cât și fratele său erau suporterii Stelei, în copilărie. Deși avea o afinitate față de gruparea roș-albastră, Tamaș a declarat că acest lucru nu l-a oprit să dea totul atunci când a ajuns să joace în tricoul lui Dinamo.

Când am fost mic am ţinut cu Steaua, după, la 19 ani, m-am dus la Dinamo. Tata era cu Dinamo, iar eu cu frate-meu cu Steaua. Dar eu sunt genul de jucător care nu ţine cont de asta. La orice echipă mă duc dau totul pentru echipa respectivă, a declarat Gabi Tamaș pentru Digi Sport.

Gabi Tamaș, decizie incredibilă după ce a suferit ruptură de menisc

Gabi Tamaș s-a accidentat grav în meciul Aerostar Bacău – Universitatea Cluj, scor 0-1, iar verdictul medicului a fost de ruptură de menisc.

Deși accidentarea fundașului în vârstă de 36 de ani e una serioasă, Gabi Tamaș a anunțat că își dorește să joace pentru Universitatea Cluj cu Poli Timișoara, luni, 7 septembrie, iar marți să urce pe masa de operație pentru a-și scoate meniscul definitiv. Mai mult, Gabi Tamaș a dezvăluit că va reveni pe terenul de joc în două săptămâni.

„Am văzut și eu titlurile și m-a bufnit râsul. Am ruptură de menisc și pot reveni în 2-3 săptămâni pe teren. Am programat operația marți. Am început antrenamentele la sală și luni o să încerc să joc. Eu așa vreau să fac. S-a rupt meniscul de tot și îl voi scoate. Dacă încerc să îl lipesc…atunci lipsesc 3-4 luni. Dacă îl scot, atunci lipsesc maxim 3 săptămâni. M-am sfătuit cu medicii și fizioterapeuții și eu vreau să joc luni, iar marți să mă operez.

Nu mi s-a înfipt piciorul în pământ. Pur și simplu mi-a trosnit genunchiul înăuntru. Nu am simțit niciodată asta. În aer s-a întâmplat. De câteva săptămâni simțeam durere și am crezut că am tendinită. Fac tratament și sală. Facă câte două antrenamente la sală ca să protejez meniscul și să pot juca.

Nu am nicio saturație și văd că încă mai pot. Nu mă dau înapoi de la niciun război. Când am semnat cu U Cluj eram întrebat de ce am ales varianta asta. Mi s-a propus prelungirea la Astra și nu am vrut. Pur și simplu nu am mai vrut. Am avut o relație foarte bună cu staff-ul, jucătorii și patronul, dar nu am mai vrut. La U Cluj este un proiect foarte interesant. Sincer a avut și Daniel Stanciu partea lui pentru că suntem prieteni de mult timp. I-am promis că o să merg la echipa lui când o să termin cu Astra. Mi-a plăcut proiectul și eu vreau să intru într-un război și să-l duc la final și să promovăm.

S-au făcut câteva transferuri importante, vor mai veni 2-3 jucători și eu zic că o să fim o candidată foarte serioasă la titlul de Liga 2, la promovare. La titlu în Liga 1… la anu”, a spus Gabi Tamaș.

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro