Sevilla, prima finalistă din Europa League! Manchester United a ratat ocazii imense, iar De Jong a fost omul decisiv în super meciul de la Koln | Video Online

Sevilla se luptă din nou pentru câștigarea Europa League! Spaniolii au trecut cu 2-1 de Manchester United, golul decisiv fiind reușit de olandezul De Jong.

Echipa lui Lopetegui a avut multă șansă, în condițiile în care trupa antrenată de Solskjaer a ratat ocazii mari.
Bruno Fernandes a deschis scorul din penalty, însă Suso a egalat până la pauză.

De Jong, eroul Sevillei

În repriza secundă, Manchester United a trecut de mai multe ori pe lângă gol, însă n-a reușit să ajungă nici măcar în prelungiri, De Jong aducând succesul Sevillei.

Luni seara, în cealaltă semifinală din Europa League, Inter o va întâlni pe Șahtior.

Sevilla – Manchester United 2-1

Finalul partidei! Sevilla câștigă cu multă șansă, scor 2-1, ajungând iar în finala Europa League.

INFO: Manchester United n-a mai primit de mai bine de 4 ani 2 goluri într-un meci eliminatoriu din Europa League.

Min. 78: GOOOOL SEVILLA! Navas centrează din bandă, Lindelof și Maguire greșesc nepermis, iar De Jong înscrie simplu, cu latul. Spaniolii marchează la prima ocazie din această repriză.

Min. 65: După un început foarte bun de repriză, Manchester United n-a mai putut să țină pasul, iar Sevilla este acum la conducerea jocului.

INFO: Semifinala dintre Sevilla și Manchester United este urmărită și de Lukas Podolski, legenda celor de la Koln.

Min. 53: OCAZIE MANCHESTER UNITED! Bono face un meci fabulos și respinge încă o dată în fața lui Martial.

Min. 50: OCAZII MARE MANCHESTER UNITED! Bono respinge șutul lui Martial, iar apoi și Bruno Fernandes este aproape de gol.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Statistica primei reprize:

Min. 45+2: Finalul primei reprize. A fost până acum un meci excelent la Koln.

Min. 39: OCAZIE MANCHESTER UNITED! Rashford trage puternic de la mare distanță, dar Bono este pe fază și reușește să respingă.

Min. 26: GOOOOL SEVILLA! Suso marchează cu stângul după o acțiune excelentă reușită de spanioli.

Min. 15: OCAZIE SEVILLA! Jordan trage și el periculos, dar De Gea respinge în corner. Meci splendid la Koln!

Min. 14: OCAZIE MARE MANCHESTER UNITED! Fred scapă în poziție bună, dar este presat de Diego Carlos și nu poate să tragă pe poartă.

INFO: Bruno Fernandes a ajuns la 8 goluri în acest sezon de Europa League (5 reușite pentru Sporting) și este cel mai bun marcator din a doua competiție europeană.

Min. 9: GOOOOL MANCHESTER UNITED! Bruno Fernandes bate impecabil, sub transversală, iar echipa lui Solskjaer conduce cu 1-0.

Min. 7: PENALTY MANCHESTER UNITED! Kounde îl faultează dur pe Rashford și este lovitură de la 11 metri pentru englezi.

INFO: Sevilla n-a mai pierdut de 19 meciuri și a câștigat 7 dintre ultimele 8 meciuri disputate.

Min. 1: Începe prima semifinală din Europa League

UPDATE: Echipele de start

Sevilla: Bono – Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon – Fernando, Joan Jordan, Banega – Lucas Ocampos, Suso, En-Nesyri.
Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Brandon Williams – Fred, Pogba, Bruno Fernandes – Greenwood, Rashford, Martial.

În sferturile de finală, Sevilla a trecut cu 1-0 de Wolves, în timp ce trupa lui Solskjaer a avut emoții mari în fața danezilor de la Copenhaga. Englezii au suferit mult, iar victoria a venit abia după golul marcat de Fernandes, în prima repriză a prelungirilor.

Sevilla – Manchester United este și Live Stream Online

Duelul dintre Sevilla și Manchester United poate fi urmărit și Live Stream Online pe digisport.ro.

Sevilla – Manchester United. Cine transmite meciul la TV

Prima semifinală din Europa League poate fi urmărită în România pe Digi Sport, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Sevilla a încheiat pe locul 4 în La Liga, o clasare care îi asigură calificarea directă în grupele UEFA Champions League, însă nu trebuie să uităm ca această competiție este specialitatea casei la andaluzi. Cu 5 trofee cucerite, Sevilla este recordmena competiției cu un procentaj de sută la sută finale jucate și câștigate.

Echipa care se califică în finala Europa League urmează să întâlnească câștigătoarea duelului dintre Inter și revelația Șahtior, care a devenit rivala lui Mircea Lucescu în Ucraina.