Declarație incredibilă a Simonei Halep: „În ultimii 6 ani eu am fost efectiv în carantină totală!” + Ce spune despre reluarea activității sportive

Cosmin Olteanu
Declarație incredibilă a Simonei Halep: „În ultimii 6 ani eu am fost efectiv în carantină totală!” + Ce spune despre reluarea activității sportive

Viața unui sportiv de performanța implică multă muncă și sacrificii, iar Simona Halep (2 WTA, 28 de ani) știe foarte bine acest lucru. Însă, fostul număr 1 în tenisul feminin, susține că perioada de izolare, din cauza pandemiei de coronavirus, a învățat-o multe lucruri.

Halep spune că cele două luni petrecute în izolare au făcut-o să realizeze că trebuie să schimbe ceva în viața ei. Ba mai mult, aceasta consideră că, în realitate, ultimii șase ani din viață i-a petrecut în izolare, din cauza faptului că s-a axat pe un singur obiectiv, acela de a fi cea mai bună.

Declarație incredibilă a Simonei Halep

„Am învăţat enorm din izolarea de două luni. Mi-am dat seama că în ultimii 6 ani eu am fost efectiv în carantină totală. Mi-am dat seama că trebuie să schimb câte ceva în viaţa mea, ca să mă dezvolt şi pe partea emoţională şi personală. Faptul că am stat în carantină 6 ani m-a ajutat să ajung numărul 1 mondial.

Dar acum, ca să fiu fericită în viaţă şi fără tenis, încerc încet-încet să mai simt şi altceva, să mai văd şi altceva. Dar felul meu de a fi îmi spune la 10 seara să fiu acasă pentru că a doua zi dimineaţă am antrenament. Nu pot să mă desprind total, dar am progresat un pic. Şi sunt mândră”, a spus Halep în interviul acordat site-ului unuia dintre sponsorii săi principali.

Simona Halep: „O să îmi fie greu când se vor relua turneele!”

Simona Halep susține că această perioadă, în care nu a putut să se antreneze în parametrii optimi, o va afecta odată cu reînceperea turneelor de tenis.

„Va fi foarte greu acum pentru orice sportiv. Cea mai lungă pauză a mea înainte a fost de 3-4 săptămâni şi mi-a fost foarte greu (n.r. – când a revenit în competiţie). Pierzi ritmul, pierzi concentrarea… apoi fizic, dacă nu faci nimic o săptămână ţi-ai pierdut jumătate de an.

Acum nu ştiu ce au făcut ceilalţi în perioada asta, poate unii au alergat, poate au făcut forţă, nu ştiu, nu pot să îmi dau cu părerea. Dar eu simt pe pielea mea că o să îmi fie puţin greu. Contează enorm că nu am avut meciuri oficiale. Poţi să te antrenezi 1 an, câte 5 ore pe zi, dacă nu joci un meci oficial, atunci când intri pe teren eşti out… adică nu eşti deloc în meci. E foarte mare diferenţa”, a mai spus Simona Halep.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Victoria cu Anglia poate costa scump Argentina. FIFA analizează gestul jucătorilor
Mediafax
Scandal de zeci de mii de euro între o influenceriță și furnizorii ei de chinezării. Afacerea care trebuia să-i aducă profit s-a transformat într-un coșmar!
Cancan.ro
„Au vopsit locul peste noapte”. Pățania unui șofer care a parcat legal într-o destinație populară de vacanță, dar a fost amendat
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată Alina Laufer după ce și-a făcut lifting facial! Nimeni nu o mai recunoaște: „Am apelat la această soluție. Sunt obsedată de perfecțiune”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă își duce BMW-ul în service: - Face un zgomot ciudat!
Râzi cu lacrimi
Care este diferența dintre praf de copt și bicarbonat de sodiu?
Descopera.ro
Pensia poate crește cu peste 800 de lei pe lună. Condiția pe care trebuie să o îndeplinești
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Experții avertizează: GTA VI poate daună vieții de cuplu
Go4Games
Tren de mare viteză, oprit de urgență pentru că s-a terminat… hârtia igienică. S-a întâmplat în Germania
Promotor.ro