Acasa » Alte Sporturi » Tenis » FED CUP: România – Rusia 1-1 | Ana Bogdan, recunoscătoare: „Oamenii din sală m-au condus spre victorie. Domnul Boc e foarte tare” | INTERVIU EXCLUSIV

FED CUP: România – Rusia 1-1 | Ana Bogdan, recunoscătoare: „Oamenii din sală m-au condus spre victorie. Domnul Boc e foarte tare” | INTERVIU EXCLUSIV

Alin Grigore
FED CUP: România – Rusia 1-1 | Ana Bogdan, recunoscătoare: „Oamenii din sală m-au condus spre victorie. Domnul Boc e foarte tare” | INTERVIU EXCLUSIV

Ana Bogdan (90 WTA, 27 de ani) a învins-o pe Veronika Kudermetova (38 WTA, 22 de ani), în cel de-al doilea meci al zilei la Fed Cup și a vorbit în exclusivitate cu ProSport.

Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 6-7, 6-1, și a readus România în lupta pentru calificarea la turneul final, după ce Gabriela Ruse (166 WTA, 22 de ani) a pierdut primul meci, scor 1-6, 4-6, cu Ekaterina Alexandrova (28 WTA, 25 de ani).

Ana Bogdan a ținut să mulțumească publicului și primarului din Cluj, Emil Boc, pentru atmosfera superbă pe care au făcut-o în Sala Polivalentă. De asemenea, a promis că va face un meci mare și sâmbătă.

– Cum a fost jocul de azi?
– A fost super intens, am trăit fiecare secundă și minge. A fost primul meu meci la single în Fed Cup, va rămâne mereu în amintirea mea. Mi-am dorit mult victoria, deși mă simțeam obosită la un punct, nu aveam cum să renunț la acest meci pe care mi-am dorit enorm să îl câștig.

– Atmosfera, publicul din tribune?
– Atmosfera a fost incredibilă, am văzut cum se umplea arena cu fiecare minut. A fost o energie care nu poate fi descrisă în cuvinte. Oamenii din sală m-au condus spre victorie. Mi-au dat acel impuls în momentele în care eram dominată. Contează enorm.

– Alături de voi a fost și primarul Emil Boc.
– E foarte tare domnul Boc, e mereu foarte activ, îl vedeam acolo bătând la tobă, energia lui este incredibilă. Îi mulțumim pe această cale. Contează mult o astfel de susținere.

– De la meciul de mâine ce așteptări ai?
– Meciul de mâine va fi foarte disputat, mai disputat decât cel de azi. Voi lupta pentru fiecare minge, la fel cum am făcut și astăzi. Hai, România!

Programul de sâmbătă:

14:00: Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova
16:00: Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova
18:00: Irina Bara/ Raluca Olaru – Anna Blinkova/ Anna Kalinskaia

Parteneri
Cea mai nebună stradă! Oamenii se leagă de stâlpi să nu cadă
Mediafax
S-a aflat adevărul despre drona care a explodat în urmă cu doar câteva minute la Constanța! Ce au găsit autoritățile române atașat de ea
Cancan.ro
Bruiaj GPS masiv înregistrat în zona portului Constanța în ultimele 24 de ore. Litoralul românesc, printre cele mai afectate din Europa
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Operația estetică pe care Gina Pistol și-a făcut-o după ce a devenit mamă. Apariție sexy și senzuală! Ultima transformare prin care a trecut
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Un studiu arată ce se întâmplă în creier în timpul unui concert live
Descopera.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Ce mai uită lumea în taxi-uri? De la jucării, la bile de bowling
Promotor.ro