Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Nu doar România își închide porțile. Alte două naționale, penalizate de UEFA. Cine sunt fanii acuzați de rasism

Nu doar România își închide porțile. Alte două naționale, penalizate de UEFA. Cine sunt fanii acuzați de rasism

Nu doar România își închide porțile. Alte două naționale, penalizate de UEFA. Cine sunt fanii acuzați de rasism

Comisia de Disciplină a UEFA a penalizat naționala României după meciurile cu Spania și Malta, din cauza comportamentului fanilor. Vom juca în meciul cu Norvegia fără spectatori din cauza invadării spațiului de joc de către suporteri, a folosirii petardelor, obiecte aruncate în teren și comportament rasist, prin bannere și cântece.

Ultima abatere a atras atenția majorității publicațiilor din Europa, unde problema combaterii rasismului reprezintă o prioritate. În același timp, alte două echipe naționale vor juca fără spectatori următoarele partide din preliminariile pentru Euro. Atât Ungaria, cât și Slovacia vor evolua cu porțile închise, după ce UEFA a penalizat comportamentul fanilor, de la meciul direct. Oficialii forului continental au sesizat comportament rasist, petarde folosite, obiecte aruncate în teren, dar și conduită necorespunzătorae a echipei.

Pe lângă penalitatea sportivă, Federația din Ungaria a fost penalizată cu 67.125 de euro, iar cea din Slovacia cu 20.000 de euro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]