Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Gică Hagi i-a anunțat plecarea, Ianis reacționează. Ce a spus Hagi Jr. când a fost întrebat despre transfer și comparația pe care o vrea oprită: „E deplasată”

Gică Hagi i-a anunțat plecarea, Ianis reacționează. Ce a spus Hagi Jr. când a fost întrebat despre transfer și comparația pe care o vrea oprită: „E deplasată”

Ianis Hagi (20 de ani) va pleca, în proporție foarte mare, de la Viitorul înaintea Campionatului European Under 21 din iunie, după cum a anunțat Gică Hagi, dar, pentru moment, refuză să discute pe seama transferului său. Sâmbătă, în cadrul unei conferințe de presă, playmaker-ul Viitorului a luat cuvântul, a respins din start ideea de a discuta prea mult despre plecarea sa și a caracterizat drept "deplasată" comparația Ajax-Viitorul
Gică Hagi i-a anunțat plecarea, Ianis reacționează. Ce a spus Hagi Jr. când a fost întrebat despre transfer și comparația pe care o vrea oprită: "E deplasată"

Ianis Hagi (20 de ani) va pleca, în proporție foarte mare, de la Viitorul înaintea Campionatului European Under 21 din iunie, după cum a anunțat Gică Hagi, dar, pentru moment, refuză să discute pe seama transferului său. Sâmbătă, în cadrul unei conferințe de presă, playmaker-ul Viitorului a luat cuvântul, a respins din start ideea de a discuta prea mult despre plecarea sa și a caracterizat drept „deplasată” comparația Ajax-Viitorul.

 „Nu cred că se pune problema să discut despre transfer atâta timp cât campionatul încă se joacă. Suntem angrenați atât în campionat, cât și în Cupa României, deci mintea mea este asupra jocului și asupra rezultatelor pozitive pe care trebuie să le scoatem în următorea lună”, a declarat Ianis, care-l lasă pe tatăl său să vorbească despre transfer:  „De aceea este și patron, antrenor, el vorbește. Noi, jucătorii, trebuie să ne facem datoria pe teren atâta timp cât suntem sub contract cu Viitorul și când se va termina campionatul, când se va termina Cupa, atunci cred că este momentul potrivit să vorbim despre un transfer”.

„Comparația Ajax-Viitorul e deplasată”

În contextul în care din ce în ce mai multă lume vorbește despre Viitorul lui Hagi ca despre varianta românească a Ajaxului, Ianis simte nevoia ca această comparație să fie oprită aici, aducând în discuție nivelul mult mai înalt la care se exprimă puștii „lăncierilor”: „Comparația este destul de deplasată, să zic, pentru că ei joacă în Champions League și noi doar meciurile din campionat, dar suntem tineri și noi, ca și ei. De fiecare dată când ne afișăm pe teren  încercăm să câștigăm, mentalitatea asta cred că este să zic asemănătoare. Normal că sunt mulți jucători tineri pe teren, entuziasmul există și va exista mereu”, a declarat Ianis.

Gică Hagi a anunțat că Ianis pleacă înainte de EURO

Dacă majoritatea specialiștilor din fotbalul româensc consideră că turneul final din Italia și San Marino e o mare oportunitate pentru jucătorii români să se afirme și să prindă un contract bun în străinătate, Gică Hagi merge pe altă idee și vrea ca Ianis să fie deja plecat de la Viitorul la ora începerii competiției. De ce? Așa cum el a plecat înaintea Cupei Mondiale din 1990 la Real Madrid, își dorește ca fiul său să nu fie distras de discuții și să se concentreze doar pe joc:  „El este curtat. Așa cum și-l doresc cele mai bune echipe din România, și de afară și-l doresc, ceea ce este un lucru foarte bun. Și el se simte bine, și noi ne simțim bine, dar asta nu are legătură cu munca pe care trebuie să o facem noi în meciurile care au mai rămas. Transferurile vor veni la sfârșitul lui mai, poate iunie. Eu sper ca Ianis, când pleacă la Europene, să fie în altă parte. Să se transfere înainte de Europene, așa cum am plecat eu înainte de Mondialul din Italia, în 1990, la Real Madrid, și am fost foarte liniștit.

Așa să fie și el liniștit, să se gândească doar la joc. Dar de la dorință până la concret, mai este, așa că nu-l mai dați că e făcut tot. Gândesc cu voce tare și vă spun și vouă gândurile mele, dar, în rest, sunt speculații”, a dezvăluit, sâmbătă, managerul tehnic al Viitorului.

Parteneri
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Mediafax
Noi informații despre Alexandru, băiețelul de 5 ani găsit în pădure după 48 de ore. ANUNȚUL făcut de medici
Cancan.ro
O româncă de 17 ani, protagonista uneia dintre cele mai spectaculoase campanii publicitare internaționale alături de Usain Bolt
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Râzi cu lacrimi
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Descopera.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Promotor.ro