Acasa » Fotbal Intern » Cea mai tristă aniversare:”El avea 62 de ani, eu am împlinit 64 azi. Mă gândesc ce se va întampla și cu mine, peste o oră, o zi”. Balaci a murit de ziua unui fost mare mijlocaș al României

Cea mai tristă aniversare:”El avea 62 de ani, eu am împlinit 64 azi. Mă gândesc ce se va întampla și cu mine, peste o oră, o zi”. Balaci a murit de ziua unui fost mare mijlocaș al României

Ilie Balaci s-a stins pe 21 octombrie, chiar în ziua în care Marcel Răducau împlinește 64 de ani. Fostul jucător al Borussiei Dortmund a povestit cum a primit trista veste. Se pregătea de un interviu, iar știrea l-a dat peste cap.
Cea mai tristă aniversare:"El avea 62 de ani, eu am împlinit 64 azi. Mă gândesc ce se va întampla și cu mine, peste o oră, o zi". Balaci a murit de ziua unui fost mare mijlocaș al României

Ilie Balaci s-a stins pe 21 octombrie, chiar în ziua în care Marcel Răducau împlinește 64 de ani. Fostul jucător al Borussiei Dortmund a povestit cum a primit trista veste. Se pregătea de un interviu, iar știrea l-a dat peste cap.

Dimineața la 6 când m-am trezit eram bucuros de atâtea mesaje de felicitare pe care le-am primit de ziua mea. Am plecat la antrenament și m-a sunat un prieten bun din Satu Mare, care venise aici să facă un interviu cu mine și mi-a spus că a murit Ilie„, a declarat Răducanu pentru Telekom Sport.

Înaintea primirii veștii, fostul internațional a văzut ceva pe internet, da nu a dat importanță. A considerat că este o glumă a oamenilor.

Eu văzusem ceva pe Facebook, dar am crezut că este o glumă proastă a internauților. După ce acest prieten mi-a confirmat că Ilie a murit, nu am mai fost bun de nimic. Nu am mai putut să mă concentrez la antrenament. Ilie a fost unul dintre cei mai mari jucători de fotbal pe care i-a avut România. Un talent uriaș. Aveam o relație de prietenie cu el chiar dacă eu jucam la Steaua și el la Craiova„, a continuat Marcel Răducanu.

Răducanu nu concepe faptul că Balaci nu mai este în viață: „Pentru mine a fost tot timpul o onoare să joc alături de el. Este tragic ce s-a întamplat.. S-a dus nea Gicu Dobrin, Mopsul (n.r. –  Florea Dumitrache). Dar Ilie nu, nu a murit… El a plecat puțin să fie acolo, sus în Ceruri alături de cei pe care i-am amintit mai devreme. Ile va rămâne în istoria fotbalului din România. Nu-mi vine să cred că vorbesc despre el la trecut. El avea 62 de ani, eu am împlinit azi, 64. Mă gândesc ce se va întampla și cu mine, peste o oră, o zi sau mai știu eu… Se duc marile valorile ale sportului românesc. Suntem din ce în ce mai săraci…” a încheiat Marcel Răducanu pentru Telekom Sport.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]