Scandal în Belgia! Fosta echipă a lui Rednic, Mouscron, acuzată că a cumpărat meciuri în perioada în care a fost antrenată de român

Scandal în Belgia! Fosta echipă a lui Rednic, acuzată că a cumpărat meciuri în perioada în care a fost antrenată de român
Scandal în Belgia! Fosta echipă a lui Rednic, Mouscron, acuzată că a cumpărat meciuri în perioada în care a fost antrenată de român

Mouscron, fosta echipă a lui Mircea Rednic, e acuzată că a trucat meciuri în perioada în care românul antrena în Belgia. Cu Rednic la cârmă, Mouscron, echipă la care a jucat și Cristi Manea (21 de ani), acum la CFR, s-a salvat de la retrogradare în ultima etapă a sezonului 2016/2017.

Roland Duchatelet, fost patron la Standard Liege și Sint-Truidense, îi acuză pe cei de la Mouscron că au cumpărat meciuri pentru a rămâne în prima ligă.

Acum două sezoane, Mouscron s-a salvat miraculos de la retrogradare după ce în ultima etapă a câștigat cu 2-0 pe terenul lui Kortrijk, în timp ce Westerlo a fost învinsă cu 4-0 de Genk. Antrenor era atunci Mircea Rednic și a fost privit ca un erou la acel moment.

Roland Duchatelet consideră însă că scenariul a fost altul. Omul de afaceri este de părere a fost ceva necurat în acea salvare de la retrogradare: „Gândiți-vă la Mouscron, în sezoanele trecute. Ancheta făcută în urma plângerii depuse de Mechelen s-a oprit, dar nu cred că procurorul a efectuat o investigație profundă”, a declarat Roland Duchatelet pentru publicația Knack.

Roland Duchatelet, care a patronat două echipe de fotbal în Belgia, s-a retras tocmai din cauza dezamăgirii pentru ceea ce se întâmplă în sportul rege.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]