Canotaj. Echipajul masculin de 8+1, medalie de bronz la Cupa Mondială de la Belgrad

Canotaj. Echipajul masculin de 8+1, medalie de bronz la Cupa Mondială de la Belgrad

Capitala Serbiei, Belgrad, a găzduit la finele acestei săptămâni prima etapă de Cupă Mondială a anului la canotaj, întrecere selectă, cu numeroși medaliați olimpici și mondiali la start (42 de țări au avut reprezentanți în competiție). România a participat cu patru echipaje masculine, dintre care trei s-au calificat în finalele A. Dintre ele, barca de 8+1 a cucerit medalia de bronz.

Primul start din 2018 la o etapă de Cupă Mondială a fost un prilej perfect pentru lotul masculin tricolor (antrenor principal –  Antonio Colamonici; antrenori – Bogdan Codrici și Marius Băcăuanu) să-și testeze potențialul înaintea unui sezon ce trebuie să-și confirme saltul valoric din ultimul timp.

Debutul a fost de bun augur: trei echipaje în finalele A, dintre care unul pe podium. Surpriza plăcută a fost prezența în finală a bărcii de dublu vâsle, formată din Ionuț Prundeanu și Marian Enache, probă în care România nu a prea excelat.

Medalia de bronz a fost cucerită de barca de 8+1. În componența Vlad-Dragoș Aicoboae, Florin-Sorin Lehaci, Alexandru Matinca, Constantin Radu, Constantin Adam, Sergiu-Vasile Bejan, Cristi-Ilie Pîrghie, Alexandru-Cosmin Macovei și Adrian Munteanu, barca tricoloră a parcurs cei 2000 de metri ai cursei în 5:31,480. Primele două locuri au fost ocupate de vicecampioana, respectiv campioana olimpică de la Rio, Germania 5:24,910 și Marea Britanie 5:26,010.

În finala A, a mai fost prezent echipajul de dublu rame, format din Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosa – clasat pe locul 4 (6:35,350 / 1. Croația, 2. Cehia, 3. Belarus) și cel de dublu vâsle, Ionuț Prundeanu și Marian Enache – locul 5 (6:11,340 / 1. Lituania, 2. Marea Britanie, 3. Germania, 4. Olanda).

Al patrulea echipaj tricolor prezent la startul Cupei Mondiale, cel de 4 rame, s-a clasat pe locul 7, primul din finala B. Componența echipajului: Mihai Vasile Țigănescu, Cosmin Pascari, Ștefan Constantin Berariu, Ciprian Huc.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]