EXCLUSIV | Iuliu Mureșan, „înțepături” către Gigi Becali: „Noi nu ne-am băgat deloc peste antrenor”. Cum ar fi reacționat Dan Petrescu dacă era pus în situația lui Dică

CFR a câștigat titlul de campioană a Ligii 1 Betano, iar președintele clubului Iuliu Mureșan a dezvăluit rolul avut de Dan Petrescu, cum ar reacționa acesta dacă i s-ar dicta primul 11 sau schimbările, așa cum procedează Gigi Becali la FCSB, dar și oferta icredibilă pe care antrenorul a refuzat-o pentru a-și continua munca la trupa din Ardeal.
Bogdan Savin
EXCLUSIV | Iuliu Mureșan, "înțepături" către Gigi Becali: "Noi nu ne-am băgat deloc peste antrenor". Cum ar fi reacționat Dan Petrescu dacă era pus în situația lui Dică

CFR a câștigat titlul de campioană a Ligii 1 Betano, iar președintele clubului Iuliu Mureșan a dezvăluit la ProSport LIVE rolul avut de Dan Petrescu, cum ar reacționa acesta dacă i s-ar dicta primul 11 sau schimbările, așa cum procedează Gigi Becali la FCSB, dar și oferta icredibilă pe care antrenorul a refuzat-o pentru a-și continua munca la trupa din Ardeal.

„Am transferat 18 jucători înainte de începerea campionatului, iar a doua inspirație a fost să-l aducem pe Dan Petrescu la echipă. Am realizat un lot competitiv, pe gustul său. Spre deosebire de alte cluburi, noi nu ne-am băgat deloc peste antrenor, nici atunci când am avut seria de patru meciuri consecutive fără victorie. Nu i-am reproșat nimic, am fost alături de el…E un titlu special pentru că nu am mai câștigat din 2012 campionatul. Este special și pentru că a fost primul an de când am ieșit din insolvență. Dan Petrescu a reușit să facă 18 jucători să joace ca o echipă.”, a povestit Iuliu Mureșan la ProSport LIVE.

Apoi, întrebat cum ar reacționa Petrescu dacă patronul i-ar dicta schimbările, pe modelul Becali, Iuliu Mureșan a spus: „El a fost esențial în obținerea acestui titlu. I-am pus la dispoziție cele mai bune condiții. Una e să discuți, să-ți spui o părere… El era foarte atent la părerile noastre, le asculta, dar a ținut sau n-a ținut cont de ele, și-a păstrat strategia. A schimbat sistemul când a simțit, a folosit jucătorii care erau în cea mai bună formă…Dacă făceam treaba aceasta (n.red. – să i se dicteze schimbările), Dan Petrescu n-ar fi ascultat. N-ar fi ținut cont de așa ceva”.

Dan Petrescu a refuzat naționala pentru a cuceri titlul alături de CFR

Președintele CFR-ului a recunoscut și faptul că Dan Petrescu a fost extrem de tentat să preia echipa națională, după demiterea lui Daum: „Dan era foarte tentat să accepte oferta echipei naționale. Dacă pe viitor i se va mai propune, cred că va accepta. Era foarte frământat, dar știam că nu ne lasă baltă. A fost o perioadă grea pentru el, pentru că l-a măcinat foarte mult ideea. Fără să-l întrebăm ne-a spus că rămâne și încearcă să ia campionatul.”

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]