Copil și-a aflat adversarul din finala de la Sofia! România ar putea avea un campion după 10 ani

Bogdan Savin
Copil și-a aflat adversarul din finala de la Sofia! România ar putea avea un campion după 10 ani

Marius Copil va juca duminică în ultimul act al turneului de la Sofia contra lui Mirza Basic, jucător sosit din calificări. Sportivul din Bosnia – Herțegovina a trecut în semifinale de Stan Wawrinka, scor 7-6(6), 6-4.

Copil si Basic s-au mai confruntat de trei ori până acum, scorul fiind 2-1 in favoarea jucătorului bosniac.

Marius s-a calificat pentru prima dată în carieră într-o finală a unui turneu ATP, la Sofia. El este primul român care accede în ultimul act al unei competiții profesioniste de simplu, după aproape șapte ani.

În mai 2011, Victor Hănescu pierdea la Nicolas Almagro, scor 7-6 (5), 3-6, 3-6, în finala de la Nisa.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]