Becali a oferit 2 milioane de euro pentru Coman, dar oficialii campioanei nici nu se gândesc să-l lase la FCSB. Motivul pentru care „perla” Viitorului nu va ajunge în Liga 1

Becali a oferit 2 milioane de euro pentru Coman, dar oficialii campioanei nici nu se gândesc să-l lase la FCSB. Motivul pentru care "perla" Viitorului nu va ajunge în Liga 1

Odată cu câștigarea titlului în Liga 1, cota jucătorilor Viitorului a urcat considerabil, președintele clubului, Cristian Bivolaru, fiind cel care a recunoscut că cinci jucători au oferte concrete. Printre ei și Florinel Coman, atacant dorit insistent de Becali la FCSB, dar care nu va face pasul la vicecampionă.

Într-o intervenție telefonică, Gigi Becali a recunoscut că doar Dragoș Nedelcu va ajunge la FCSB, transferul fiind realizat în proporție de 90%, după discuțiile cu impresarul jucătorului de 20 de ani. Deși l-a dorit și pe Florinel Coman, Becali a primit vestea că oferta de 2 milioane de euro pe care a făcut-o Viitorului este inferioară celor venite din afara țării: „Coman are niște oferte extrem de tentante, iar cota lui e mai mare decât ce au oferit cei din țară. În momentul de față, există 4-5 jucători ofertați. E momentul în care se fac calculele legate de bugetul pentru sezonul următor simultan cu caluclele pentru a avea o echipă competitivă pentru a avea o echipă care să ajungă în play-off-ul Ligii Campionilor. E clar că vom vinde ceva. E clar că vrem să-i ținem pe Coman și Nedelecu măcar până turul trei preliminar al Ligii Campionilor”, a declarat președintele Viitorului, Cristian Bivolaru, la DigiSport.  

Oficialii Viitorului nu doresc să destabilizeze lotul pe care Gică Hagi îl are la dispoziție și vor să ajungă la o înțelegere cu clubul care-l va cumpăra pe Coman pentru a-l mai lăsa pe acesta încă un sezon la Ovidiu: „Pentru Coman avem oferte mai mari de 2 milioane de euro. Ca și în cazul lui Ianis (n.r. Ianis Hagi), există opțiunea să-i cerem clubului cumpărător să-l mai lase un sezon la noi”.

Discursul oficialului a continuat, iar Bivolaru a recunoscut că Viitorul nu este dispusă să lase jucători la FCSB după ce Becali a apelat la TAS pentru a decie campioana: „Nu ar fi imoral, dar ar fi necuvenit ca ei să beneficieze de jucători de la noi ca urmare a situației pe care au creat-o chiar ei. Dacă se vor găsi oferte chiar și egale cu cele ale Stelei, ele vor fi preferate. Este normal să nu întărești o echipă cu care te lupți în mod direct„, a adăugat Bivolaru. 

Până în acest moment, Viitorul a adus la echipă doar jucători liberi de contract din Liga 1: Ovidiu Herea, Andrei Dumitraș și Marius Constantin. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]