Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » Premier League » Echipa lui Mourinho, amendată cu 20.000 de lire de către Federația Engleză de Fotbal

Echipa lui Mourinho, amendată cu 20.000 de lire de către Federația Engleză de Fotbal

Clubul englez Manchester United a fost amendat de către Federația Engleză de Fotbal (FA) cu 20.000 de lire sterline pentru că "jucătorii și-au pierdut controlul" după eliminarea lui Ander Herrera în înfrângerea cu Chelsea din Cupa Angliei, informează Associated Press.
18 mart. 2017, 13:18, Fotbal Extern
Echipa lui Mourinho, amendată cu 20.000 de lire de către Federația Engleză de Fotbal

Clubul englez Manchester United a fost amendat de către Federația Engleză de Fotbal (FA) cu 20.000 de lire sterline pentru că „jucătorii și-au pierdut controlul” după eliminarea lui Ander Herrera în înfrângerea cu Chelsea din Cupa Angliei, informează Associated Press.

Meciul pierdut de Manchester United, 0-1, cu Chelsea, pe Stamford Bridge, a oferit un moment inedit. Mijlocașul spaniol Ander Herrera a fost trimis mai devreme la cabine de către centralul partidei pentru cumul de cartonașe galbene. Pe primul, spaniolul l-a văzut în minutul 20, în timp ce al doilea a venit la doar un sfert de oră distanță, în minutul 35, pentru un fault comis asupra lui Eden Hazard. Jucătorii echipei pregătite de Jose Mourinho au reacționat dur și s-au dus să-i ceară explicații arbitrului Michael Oliver.

Cazul a fost pus sub lupa Federației Engleză de Fotbal vineri, 17 martie, iar oficialii de la Manchester United au putut răspunde acuzațiilor aduse. Verdictul a fost dat, iar „Diavolii” vor trebui să plătească o amendă de 20.000 de lire.

Manchester United a pierdut, marți, 14 martie, scor 0-1, meciul disputat pe Stamford Bridge cu Chelsea, în sferturile de finală ale Cupei Angliei și a ratat calificarea în penultimul act al competiției. Echipa lui Jose Mourinho este, momentan, deținătoarea trofeului.

Mediafax