CSM București a cedat în reeditarea finalei Ligii Campionilor cu Gyor, după un avantaj de 5 goluri la începutul reprizei a doua

Redactor:
Marius Hutu

CSM Bucururești a pierdut cu 27-24 cu Gyor, într-un meci din etapa a 3-a a Ligii Campionilor la handbal, Grupa C. Campioana României a făcut o primă repriză perfectă, încheiată cu un avantaj de patru goluri (13-9), dar rivala din Ungaria a revenit fantastic în partea secundă și a plecat cu ambele puncte din Capitala României.

Niciodată o finală a Ligii Campionilor la handbal feminin nu s-a reeditat după numai 5 luni, așa cum s-a întâmplat în cazul CSM București – Gyor. Cele două formații au nimerit în aceeași grupă încă din prima fază a competiției, astfel că prima bătălie a venit încă în octombrie. Jocul s-a ridicat la nivelul pretențiilor celor două cluburi, fiecare echipă și-a arătat „mușchii”, dar în cele din urmă s-a impus formația maghiară, care a avut un final irezistibil.

CSM București este o echipă a contrastelor în prima parte a acestui sezon, trece foarte rapid de la o stare la alta, inclusiv la nivelul Ligii Campionilor. După o partidă modestă în Danemarca cu FC Midtjylland, campioana României a reușit să se adune rapid. Trofeul cucerit în luna mai, chiar în Ungaria, a obligat-o să aibă prestanță. Din orgoliu, cu o determinare fantastică, trupa lui Jakob Vestergaard a făcut o primă repriză aproape perfectă. A mai irosit câteva mingi în atac, dar a stat perfect în apărare și a adus  formația Gyor în pragul disperării, din moment ce s-a ales cu nu mai puțin de 5 eliminări în prima repriză. Linia de 9 metri, Groot – Gorbicz – Mork a fost anihilată, cifrele fiind mai mult decât elocvente: un singur gol marcat de la distanță, în secunda 30, de Groot.

Jelena Grubisic a fost îngerul păzitor al primei reprize și tot ea a dat startul iureșului, cu un gol devenit specialitatea casei, din propria poartă. Pe o superioritate numerică, CSM București a făcut un 3-0 și a fost pentru câteva miunute de neoprit. De la golul portarului, în minutul 17, la scorul de 7-7, gazdele s-au desprins la 12-8 în minutul 26, spre deliciul unui public numeros – aproximativ 5.000 de spectatori. Diferența de patru goluri, 13-9, s-a înregistrat și la pauză.

La reluare, Gullden a înscris pentru 14-9, dar Ambros Martin a făcut o schimbare inspirată. Cu două eliminări în prima repriză, brazilianca Amorim a fost utilizată în partea secundă numai în atac, iar interul stânga a dat tonul revenirii pentru Gyor.  Handbalista a început să înscrie cu regularitate goluri de la 9 metri. În același timp, CSMB și-a pierdut luciditatea în atac, iar ratările au alternat cu greșelile individuale.

Astfel, Gyor a restabilit egalitatea în minutul 40, scor 16-16. Dar nu s-a oprit. A început să funcționeze cu toate motoarele și după alte câteva minute s-a desprins la 21-18.

În poarta CSM București a intrat Paula Ungureanu, care și-a făcut simțită prezența printr-o paradă la 7 metri, în fața lui Gorbicz. Reușitele portarului în poartă, șapte la număr într-un interval de 12 minute, nu au fost însă dublate și de reușite în atac, doar Torstensson având o eficiență mai bună. CSM București a revenit doar până la 24-25 în minutul 58, dar când lumea îi era mai dragă a fost taxată de „axul” norvegian Mork – Loke, care a punctat decisiv.

Gyor s-a impus cu 27-24 și pare că s-a desprins în câștigătoare a grupei încă de la jumătatea competiției în faza grupelor. Pentru CSM București viața în grupă este tot mai complicată. Peste numai o săptămână urmează însă o nouă „finală” între cele două echipe și poate roata se învârte. Până la urmă, trofeul Ligii Campionilor a fost câștigat în Ungaria. Iar la cum a arătat jocul cu această ocazie, orice este posibil, totul e ca echipa campioană a României să nu treacă rapid din nou într-o altă stare latentă.

CSM București – Gyor 24-27 (13-9)

Iordache, Ungureanu, Grubisic – portari; Gullden 4, Curea, Dache, Ayglon-Saurina 3, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu 2, Torstenson 4, Manea 2, Martin 2, Niombla 1, Lobach 3, Mehmedovic 1. Antrenor: Jakob Vestergaard

Grimsbi, Kiss – portari; Loke 5, Varga, Harsfalvi, Mork 2, Korsos 3, Gorbicz 4, Amorim 5, Orban, Groot 2, Broch, Bodi 6, Puhalak. Antrenor: Ambros Martin

Arbitri: Joanna Brehmer – Agnieszka Skowronek (Polonia)

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?