Acasa » Fotbal Intern » Liga 1 » Rednic s-a dezlănțuit la adresa lui Negoiță: „Am cerut portar și mi-au zis că am buget de 2.500 de euro! Să învețe de la Becali!”

Rednic s-a dezlănțuit la adresa lui Negoiță: „Am cerut portar și mi-au zis că am buget de 2.500 de euro! Să învețe de la Becali!”

Rednic s-a dezlănțuit la adresa lui Negoiță: "Am cerut portar și mi-au zis că am buget de 2.500 de euro! Să învețe de la Becali!"

Mircea Rednic critică dur strategia de la Dinamo, după ce „câinii” au renunțat chiar înainte de încheierea perioadei de transferuri la căpitanul Miha Mevlja, fotbalist vândut în Rusia, la FC Rostov, pentru 700.000 de euro. Fostul tehnician consideră inacceptabil faptul că fosta sa echipă nu și-a putut ține cei mai buni jucători din sezonul trecut și spune că Dinamo nu va putea face performanță atâta timp cât patronul Ionuț Negoiță nu va fi dispus să investească mai mult în transferuri și să crească bugetul de salarii.

În plus, Rednic consideră că Negoiță a acceptat prea ușor să se despartă de fotbaliști de bază pentru sume „modice” și îi transmite patronului din Ștefan cel Mare să „învețe de la Gigi Becali, să nu mai vândă ieftin jucătorii valoroși”.

Dacă rămâneam eu, nu plecau nici Mevlja, nici Puljici. Se pare că jucătorii pe care i-am adus eu sunt vânduți bine. De aceea și domnul Negoiță nu a fost de acord cu aceea clauză de 10% pe care am cerut-o la vânzarea jucătorilor mai departe. Până la urmă, oferte au venit pe jucătorii aduși gratis de mine […]

Domnul Negoiță ar face bine să țină de acești jucători pe care eu i-am adus gratis, și să-i vândă ca Gigi Becali pe bani mulți. Dar pentru asta trebuie să le dea salarii de 10.000 de euro și să joace în cupele europene cu Dinamo. Dacă eu rămâneam la Dinamo, fotbaliștii nu plecau. Și Puljic ar fi continuat la echipă, la fel și Bicflavi„, a declarat Rednic, citat de Digi Sport.

„Negoiță nu înțelege ce înseamnă Dinamo!”

Rednic a vorbit și despre momentul în care a realizat că nu poate continua la Dinamo, fiind convins că nu va avea condițiile necesare pentru a face performanță, care a oferit și un exemplu elocvent din punctul său de vedere pentru „disponibilitatea” patronului roș-albilor de a investi: „Eu le-am zis că am nevoie de portar și mi-au răspuns că am buget între 1,500 de euro și 2,500″

„(n.r. Negoiță) Nu înțelege ce înseamnă Dinamo. Dinamo înseamnă performanță. Aduci un antrenor, formezi o echipă, menții grupul, mai faci trei sau patru achiziții, mai ții pe lângă cinci tineri, anul ăsta te bați la campionat, joci în cupele europene, Liga Campionilor sau Europa League, și după aia vinzi și tu jucători cu un milion, două milioane de euro.

Noi am reușit după un an de muncă să formăm o echipă care putea să facă performanță. Eu când am vorbit cu domnul Negoiță despre prelungire, am ajuns la concluzia că nu pot continua. Când a zis că trebuie să ne autofinanțăm, am înțeles că trebuie să vindem.

Eu știu ce înseamnă să cauți jucători, în condițiile pe care domnul Negoiță le-a cerut: ieftini sau gratis. Să vinzi ce ai mai bun, nu era normal să am pretenții, să îmi ofere un salariu decent? Andone a preluat o echipă puternică, cu minim 8 jucători din echipa de anul trecut, în timp ce eu, când am început campionatul, am luat din urmă doi sau trei. […]”, a povestit Rednic la Digi Sport.