Momentul când îți întâlnești idolul. Păun: „Purtam tricoul cu Mutu și în oraș. N-o să uit meciul cu Italia, de la Euro. M-a făcut fericit”

Revenirea lui Adrian Mutu în Liga I oferă momente unice pentru tinerii jucători ai rivalelor din campionat
Vlad Măcicășan
Momentul când îți întâlnești idolul. Păun: "Purtam tricoul cu Mutu și în oraș. N-o să uit meciul cu Italia, de la Euro. M-a făcut fericit"
  • Adrian Păun are șansa să joace duminică împotriva lui Mutu, fotbalistului pe care l-a idolatrizat toată copilăria.
  • Jucătorul CFR-ului a primit primul tricou cu numele lui Mutu, la 14 ani și își amintește cum „Briliantul” l-a făcut să urle de fericire la Euro 2008.

Revenirea lui Adrian Mutu în Liga I oferă momente unice pentru tinerii jucători ai rivalelor din campionat. Momente la care nici nu visau și în care vor avea șansa să se dueleze cu cel care le-a fost idol. Este și povestea lui Adrian Păun, mijlocașul de 20 de ani al CFR-ului. Era doar un copil când Mutu devenea deja o vedetă, iar atacantul a fost perceput rapid ca model de urmat, de tânărul Păun. „Îmi amintesc că primul tricou al naționalei pe care l-am avut a fost cel al lui Mutu. Fratele meu mi l-a adus de la mare. Aveam 14 ani și eram foarte mândru să port acel tricou. Îl purtam și când ieșeam în oraș, nu doar când jucam fotbal. Mi-aș dori din suflet să joc alături de el în națională”, își amintește jucătorul, convocat în premieră la prima reprezentativă, în turneul din Antalya.

„La meciul cu Italia m-a făcut fericit”

Duminică va avea șansa să plece acasă chiar cu tricoul purtat de Mutu și nu cu o replică a acestuia. „Chiar mă gândesc să-i cer tricoul. O să văd cum va decurge și jocul„, a spus Păun.

Jucătorul CFR-ului spune că a râs și a plâns la meciurile lui Mutu de la națională. Imaginea meciului cu Italia, de la Euro 2008 e încă proaspătăt în memoria sa. Atunci, Mutu a marcat, dar a ratat și un penalty. „La meciul cu Italia m-a făcut fericit. Am urlat cât am putut de tare la golul său și am făcut la fel, la penalty-ul ratat, de supărare. Cel mai mult l-am apreciat pentru evoluțiile de la Fiorentina. Mi-a plăcut însă și în perioada de debut la Chelsea”, a povestit Păun.

Pot pierde încă 3 puncte

CFR ar putea începe partida de duminică, împotriva ASA-ului, cu 3 puncte mai puțin. Comisia de Disciplină ar trebui să dea astăzi verdictul, în cazul penalizării, din pricina încălcării fair-play-ului financiar. Speța esta asemănătoare cu cea din pricina căreia CFR a primit 6 puncte de penalizare și care a reprezentat și motivul pentru care clujenii s-au adresat TAS. Chiar dacă va mai primi încă 3 puncte de penalizare, CFR ar rămâne pe locul 10, cu 22 de puncte.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]