Acasa » Fotbal Extern » EURO 2016 » Șumudică, despre evoluția lui Budescu: „Toți vor spune că a vrut să centreze, dar practic a mângâiat mingea”

Șumudică, despre evoluția lui Budescu: „Toți vor spune că a vrut să centreze, dar practic a mângâiat mingea”

Budescu a reușit o "dublă" în meciul cu Insulele Feroe, al doilea gol fiind o adevărată "bijuterie". Marius Șumudică, antrenorul lui Budescu de la echipa de club, își laudă elevul și îl protejează de eventuale critici.
Șumudică, despre evoluția lui Budescu: "Toți vor spune că a vrut să centreze, dar practic a mângâiat mingea"

Budescu a reușit o „dublă” în meciul cu Insulele Feroe, al doilea gol fiind o adevărată „bijuterie”. Marius Șumudică, antrenorul lui Budescu de la echipa de club, își laudă elevul și îl protejează de eventuale critici.

Șumudică a precizat că Budescu trece printr-o perioadă foarte bună a carierei sale și poate decide de unul singur orice meci.

„Nu poate să joace singur, nu este doar băiatul meu, ci și al echipei naționale. Toată lumea o să zică că a vrut să centreze. A lovit mingea cu o biomecanică extraordinară, practic mângâie mingea, se vede și la antrenamente. Traversează o perioadă bună, Budescu este foarte talentat, în orice moment poate face diferența. Nu este doar meritul lui Budescu, ci al întregii echipe. Mă bucur enorm că mergem la Euro 2016”, a declarat Marius Șumudică la DigiSport.

Discutând pe marginea unei eventuale plecări a lui Iordănescu de la echipa națională, Șumudică s-a limitat doar la a spune că deocamdată el nu s-ar vedea în rolul de selecționer.

„Deocamdată eu nu am realizat nimic în fotbal. N-am luat niciun trofeu. Eu consider că meseria de selecționer este o muncă diferită față de cea a unui antrenor care muncește zi de zi. Nu mă văd în pielea unui selecționer și nu cred că aș ajunge niciodată. Eu trăiesc pentru fotbal și cred că sunt bolnav dacă nu merg la antrenament într-o zi. Selecționerii trebuie să aibă o vastă experiență și să fie trecuți de 50-55 de ani. Trebuie să fie oricum unul care vede ce se întâmplă pe teren și nu să întrebe secunzii cine a dat pasă că atunci e jenant”, a mai precizat Șumudică.

România a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-0 (2-0), selecționata Insulelor Feroe, în ultima etapă a grupelor preliminare ale Campionatului European din 2016, și s-a calificat la turneul final care va avea loc în Franța.

La partida din grupa F de calificare, golurile au fost marcate de Constantin Budescu, în minutele 4 și 45+1, și de Alexandru Maxim ’82. Golurile înscrise la Torshavn sunt primele reușite ale lui Budescu pentru prima reprezentativă.

0-1: Budescu a deschis scorul cu un șut de la marginea careului, după o centrare de la Raț la o lovitură liberă executată de Torje.

0-2: Același Budescu a înscris cu un șut sub bara transversală, după o pasă de la Adrian Popa.

0-3: Maxim a marcat din aproximativ zece metri, după o pasă de la Stancu.

România a mai fost prezentă la patru ediții ale turneului final al Campionatului European, Euro-1984, Euro-1996, Euro-2000 și Euro-2008. În 2000, la ediția din Belgia și Olanda, echipa antrenată atunci de Emeric Ienei s-a calificat în sferturile de finală, acesta fiind cel mai bun rezultat al naționalei române.

În preliminariile pentru Campionatul European din 2012, România a înregistrat în Grupa D trei victorii (3-1 cu Luxemburg, acasă, 3-0 cu Bosnia-Herțegovina, acasă, și 2-0 cu Luxemburg, în deplasare), cinci remize (1-1 cu Albania, acasă, 0-0 cu Belarus, în deplasare, 0-0 cu Franța, pe teren propriu, 2-2 cu Belarus, acasă, și 1-1 cu Albania, în deplasare) și două înfrângeri (0-2 cu Franța, în deplasare, și 1-2 cu Bosnia-Herțegovina, în deplasare). „Tricolorii” au ratat atunci calificarea la turneul final după ce au încheiat grupa pe locul 3, cu 14 puncte, după Franța (23 de puncte) și Bosnia-Herțegovina (19 puncte) și înaintea echipelor din Belarus (13 puncte), Albania (9 puncte) și Luxemburg (4 puncte).

În preliminariile pentru Euro-2016, echipa României, antrenată la primele trei meciuri de Victor Pițurcă și preluată apoi de Anghel Iordănescu, a obținut cinci victorii (1-0 cu Grecia în deplasare, 2-0 cu Finlanda în deplasare, 2-0 cu Irlanda de Nord acasă, 1-0 cu Insulele Feroe acasă și cu aceeași echipă 3-0 în deplasare) și cinci remize (1-1 cu Ungaria pe teren propriu și 0-0 cu aceeași echipă în deplasare, 0-0 cu Irlanda de Nord în deplasare, 0-0 cu Grecia pe teren propriu, 1-1 cu Finlanda pe teren propriu). România a obținut calificarea la Campionatul European încheind grupa F pe locul doi, cu 20 de puncte. Pe primul loc în grupă a terminat Irlanda de Nord, cu 21 de puncte.

Turneul final al Campionatului European, la care vor participa în premieră 24 de echipe, se va desfășura în Franța, în perioada 10 iunie – 10 iulie 2016. Din 1996 și până în 2012, turneul final a reunit 16 reprezentative.

Alături de țara gazdă, Franța, la Campionatul European din 2016 vor participa echipele clasate pe primele două poziții în grupele preliminarii, cea mai bună reprezentativă de pe locul trei și câștigătoarele play-off-ului la care vor participa celelalte opt națiuni de pe poziția a treia în grupele de calificare.

Parteneri
Cristiano Ronaldo: transformarea din cerșetor în prinț. Cum a devenit miliardar
Mediafax
Ce le-a cerut Vlad Verdeș, tânărul care și-a ucis tatăl polițist, magistraților. Nu le-a venit să creadă! 😲
Cancan.ro
Explozia dronei din Portul Constanța poate afecta sezonul estival. Adrian Negrescu: „Vom pierde și bruma de turiști străini care vin pe litoral”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată vila luxoasă în care locuiește Mirela Vaida la Snagov. Casa este amplasată lângă pădure și are piscină în curte! A investit o avere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Adevărul nespus despre cum funcționează energizantele!
Descopera.ro
Ce sumă uriașă a primit eliminatul Cristian Boureanu, de la Antena 1, pentru cele 21 de săptămâni la Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Promotor.ro