Cifrele unei tactici greșite: Astra nu a avut decât un șut pe poartă și nu a atins mingea în careul advers în prima repriză. A fost Șumudică prea prudent pentru un antrenor care „nu știe să se apere”?

• Publicat:
  • Actualizat:

Astra a ratat calificarea în grupele Europa League, după ce a pierdut cu 2-0 meciul de la Alkmaar, primind goluri în minutele 80 și 84. Însă Marius Șumudică a pregătit meciul mult prea defensiv, neavând nicio atingere de balon în careul advers în prima repriză

A trăit din paradele lui Silviu Lung – șapte la număr – până în minutul 80, când lovitura liberă cedată stupid de Florin Lovin pentru un jucător de 33 de ani, a fost executată excelent de Jop van der Linden, fundașul central care execută fazele fixe la AZ Alkmaar. Dar Astra a fost o echipă care a absorbit presiunea cât a putut, până când n-a mai putut în returul cu AZ! Deși giurgiuvenii aveau de apărat un avantaj de un gol, Șumudică a pregătit meciul mult prea defensiv pentru un antrenor care recunoștea, mai în glumă, mai în serios, că nu știe să se apere.

Pentru că de-a lungul partidei, Astra nu a avut decât un singur șut pe poartă, față de cele 10 ale lui Alkmaar. La cornere, raportul a fost la fel de dur, 14-3, în timp ce posesia a fost de 62% în favoarea lui Alkmaar. Cel mai interesant e, însă, că giurgiuvenii nu au avut nici măcar o atingere de balon în careul advers în prima repriză! E dovada clară că Șumudică a pregătit meciul defensiv, că a încercat să blocheze toate culoarele, deși Alkmaar a arătat că este vulnerabilă în defensivă nu numai în meciul tur, ci pe tot parcursul sezonului.