PAPPA, Liga Campionilor! Campioana a pierdut la Belgrad după un joc spectaculos și plin de dramatism. Steaua va juca în play-off-ul Europa League

Redactor:
Florin Marian
  • Publicat:
  • Actualizat:
  • După 1-1 la București, Partizan a învins cu 4-2 la Belgrad și a trimis Steaua în playoff-ul Europa League

Curaj. Steaua avea nevoie de o asemenea calitate pentru a răzbi pe arena lui Partizan, unde peste 30.000 de fani au creat o atmosferă extraordinară pentru echipa favorită și una de intimidare pentru adversar. „E meciul deceniului pentru noi”, spunea Jevtovic. Sârbii visau la play-off, după ce la București obținuseră un 1-1.

Jocul de la Belgrad a început alert, cu ocazii la ambele porți. Încă din minutul 3, românii au arătat că nu sunt intimidați de tribune, iar Chipciu a șutat bine din colțul careului, dar mingea a fost deviată de un apărător, suficient să nu prindă cadrul porții.

Din tribune se striga: „Țigani, țiganii”. Pe teren, ritmul nu lăsa scandările să influențeze jocul campioanei României. Impulsionată de suporteri, Partizan s-a aruncat apoi ca o fiară asupra Stelei. Și chiar dacă avea să deschidă scorul, tactica părea greșit aleasă de Milinkovic, care s-a crezut arogant și n-a așteptat ca Steaua să atace, pentru că ea trebuia neapărat să marcheze. După o intervenție bună a lui Cojocaru (min. 5), portarul stelist și Papp nu s-au înțeles în privința unui balon trimis în careu, iar mingea a ajuns la Babovic, care a înscris cu poarta goală.

Tade a avut  o bară

Jucătorii lui Rădoi au dat dovadă de caracter și nu s-au lăsat afectați de golul primit. Putea fi dezastru încă din start, dar Steaua a alergat cu sufletul lui Hamroun după egalare.  În minutul 11, Muniru a șutat cu sete, din interiorul careului și a scuturat plasa lui Zivko Zivkovic. Campioana României a egalat repede și asta a făcut să-i dea încredere că poate mai mult. A urmat o perioadă bună de joc a formației din Liga 1. În minutul 27, Popa i-a trimis bine în careu lui Tade, acesta a șutat din prima, fără preluare și deși migea a fost trimisă că multă forță, Zivkovic a avut un reflex extraordinar de a reușit să respingă în bara transversală.

Peste cinci minute, senzaționalul Hamroun a câștigat o minge în fața lui Petrovic, undeva la 30 de metri de poartă, a țâșnit pe dreapta, dar din păcate pentru colegul său Tade, centrarea a fost prea tare și africanul nu a putut să o intercepteze. Dar algerianul, care a jucat și pentru Oțelul Galați, a trecut el la finalizare în minutul 33. Un șut al său din marginea careului a adus Steaua în avantaj și foarte aproape de o calificare.  Prima repriză s-a încheiat cu un gol anulat al lui Bojinov, pe bună dreptate, deoarece bulgarul se afla în ofsaid.

Arbitrul ungur l-a eliminat pe Varela și a dictat penalty contra Stelei

Steaua a intrat cu avantaj la cabine, dar a suferit imediat după reluarea jocului. În minutul 48, Papp a preluat greșit o minge la 30 de metri de poartă, Brasanac a țâșnit spre poarta lui Cojocaru și Varela l-a faultat în calitate de ultim apărător, motiv pentru care a și fost eliminat. Arbitrul ungur Istvan Vad a dictat și penalty, deși infracțiunea a început în afara careului! În fine, Bojinov a executat lovitura de pedeapsă și a tras în bară. Norocul îi surâdea Stelei, dar urmau zeci de minute grele pentru echipa lui Rădoi, care evolua cu un om mai puțin.

A venit însă „ghiuleaua” lui Jevtovic, din minutul 60, ușor deviată și de Papp, iar Partizan a egalat și menținea suspansul calificării. Steaua putea merge mai departe și la acest scor, dar trebuia să „înghețe” tabela. Sau să mai înscrie. Și Tade a mai avut o bună oportunitate de a marca, în minutul 63, dar mingea trimisă de el, pe jos, s-a scurs puțin pe lângă poartă.

„A fost o seară neagră pentru mine. Eu i-am adus în joc, cu acea greșeală de la golul al doilea, și am deviat șutul de la golul al treilea”

Paul Papp, fundaș Steaua

Publicul a încurajat frenetic echipa gazdă. Steaua a acuzat handicapul de un om mai puțin pe teren, iar Papp a continuat să fie slab în duelurile cu adversarii. În minutul 69, fundașul s-a lăsat depășit ușor de Oumarou, care a pasat în centrul careului, de unde Zivkovic a marcat cu un șut plasat, după ce l-a pus în fund și pe Breeveld. Partizan era din nou în avantaj și de această data părea să nu mai piardă oportunitatea de a câștiga acest meci. Doar o minune părea să mai aducă un gol Stelei.

În final, în minutele de prelungire, Trujic a marcat al patrulea gol pentru Partizan și a aruncat Steaua în playoff-ul Europa League.