ANALIZĂ‚ | Erorile de arbitraj de la meciul FCSB – Oțelul au ținut capul de afiș al etapei a 27-a. Steliștii au solicitat 6 lovituri de la 11 metri! Vezi câte ar fi meritat de fapt

Redactor:
Florin Marian
ANALIZĂ‚ | Erorile de arbitraj de la meciul FCSB - Oțelul au ținut capul de afiș al etapei a 27-a. Steliștii au solicitat 6 lovituri de la 11 metri! Vezi câte ar fi meritat de fapt

ProSport vă prezintă analiza arbitrilor după etapa a 27-a din Liga 1. Nu uitați, pentru nereguli în arbitraj, informații din culise, etc, puteți să ne scrieți la adresa [email protected]

CFR CLUJ – ASA TÂRGU MUREȘ 2-2

George Găman – rămâne unul dintre cei mai în formă arbitri. Artene, asistent 1, în minutul 18, în mod eronat nu a semnalizat ofsaid la șutul lui N”Doye. Voiculeț se afla în poziție afară din joc și s-a ferit de mingea șutată de coechipierul său, împiedicând astfel în mod clar vederea portarului către minge.

Asistentul Artene a greșit că nu a semnalizat un ofsaid la Voiculeț, în minutul 18

CSMS IAȘI – FC BRAȘOV 1-0

George Rădulescu – a avut o prestație bună. Ar fi interesant cum s-ar descurca la un meci mai greu, mai important, pentru că tot se vorbește că e protejat de mentorul său, șeful de facto al arbitrilor, Alexandru Deaconu.

FC BOTOȘANI – CEAHLĂ‚UL 2-0

Cătălin Popa – un arbitraj foarte bun, preocupat de cursivitate arată o formă foarte bună din punct de vedere fizic. Ar merita jocuri cu un grad mai mare de dificultate.

VIITORUL – ASTRA 2-0

Iulian Dima – o prestație bună a acestui arbitru și arată la rândul său o formă foarte bună. După prestația meritorie din etapa anterioară (DinamoRapid), Dima arată că este gata să primească meciuri mai importante.

GAZ METAN MEDIAȘ – PETROLUL 0-0

Adrian Comănescu – în minutul 65 a acordat penalty în mod corect pentru Petrolul, ca urmare a unui henț al unui apărător al echipei gazdă. A fost corectă și eliminarea din minutul 70 a lui Kronaveter, pentru lovirea unui adversar cu antrebrațul. A procedat bine în minutul 90+2, când nu a acordat penalty pentru gazde. Jucătorul Petrolului a încercat să-și apropie cotul de corp și nu a existat astfel vreo urmă de intenție în a juca mingea cu mâna.

CSU CRAIOVA – DINAMO 0-0

Cristi Balaj – cu un aer de geniu plictisit, neargumentat de ultimele prestații ale sale, arbitrul a condus bine un meci care părea a avea o încărcătură specială.

FCSB – OȚELUL GALAȚI 1-2

Robert Dumitru – ar fi multe de discutat la această partidă în care steliștii au solicitat 6 lovituri de la 11 metri! Deși a avut evoluții unanim apreciate, Dumitru a greșit enorm la acest joc, lucru ciudat ținând cont de experiența sa. Vorbim probabil despre unul dintre cele mai slabe arbitraje din această ediție de campionat. Arbitrul nu a acordat două penalty-uri clare în favoarea Stelei, mai întâi în prima repriză, la un atac imprudent asupra lui Prepeliță, și apoi în repriza a doua, la un șut deviat cu cotul de un apărător gălățean care ar fi avut timp să se ferească de minge. De asemenea, nu a eliminat doi jucători ai Stelei, Prepeliță în prima repriză pentru un atac grosolan și Tamaș în repriza a doua, pentru un atac violent asupra lui Cernat, cu talpa la nivelul coapsei.

Cernat s-a aflat în ofsaid la faza deschiderii scorului în meciul Steaua-Oțelu 1-2l. Asistentul Laszlo Bucsi nu a observat acest lucru

Penalty-ul acordat celor de la FCSB, în prelungirile jocului, a fost regulamentar, piedică asupra lui Chipciu. În finalul primei reprize, când tot gazdele au solicitat penalty pentru un henț, Dumitru a apreciat în mod corect că nu a existat intenție la apărătorul oaspeților. Eliminarea lui Milea din finalul meciului a fost și ea corect acordată.

RAPID – CONCORDIA 1-0

Alexandru Tudor – după o suită de prestații mai puțin reușite, la acest joc arbitrul a avut o evoluție bună. Asistentul Marchidanu a apreciat greșit și a semnalizat ofsaid la Daniel Nicolae, în minutul 82, oprindu-l pe acesta dintr-o ocazie de a înscrie.

PANDURII – UNIVERSITATEA CLUJ 0-1

Sebastian Colțescu – arbitraj bun cu un penalty acordat corect în favoarea gazdelor, la o intervenție nereușită a unui apărător la oaspeților.