EURO 2014 | Victorie și revanșă în ultima apariție de la Debrecen: România – Polonia 24-19. Așteptăm rezultate pozitive de la Danemarca și Norvegia pentru a continua turneul

România a încheiat cu o victorie grupa principală de la Debrecen a Campionatului European de handbal feminin, scor 24-19 cu Polonia. Clasamentul final al grupei va fi cunoscut însă abia după ultimul joc al grupei, Ungaria - Norvegia (ora 21:30).
EURO 2014 | Victorie și revanșă în ultima apariție de la Debrecen: România - Polonia 24-19. Așteptăm rezultate pozitive de la Danemarca și Norvegia pentru a continua turneul

Un punct pierdut cu Danemarca în ultimele 3 secunde. Două puncte ratate cu Ungaria într-un final de meci nebun. Cu cel puțin două puncte în plus obținute în cele două jocuri, care i-au stat la îndemână, România ar fi evoluat în fața Poloniei pentru calificarea în semifinalele Campionatului European. Nu a fost însă să fie, astfel că naționalei i-a mai rămas doar soluția unei finale pentru locurile 5-6, înaintea ultimei sale partide de la Debrecen

  • România a încheiat cu o victorie grupa principală de la Debrecen a Campionatului European de handbal feminin, scor 24-19 cu Polonia. Clasamentul final al grupei va fi cunoscut însă abia după ultimul joc al grupei, Ungaria – Norvegia (ora 21:30).

Tricolorelor nu le-a fost indiferent cum vor reveni acasă. „Vrem să ne întoacem cu capul sus!”, a fost mesajul transmis de jucătoare încă după terminarea partidei cu Spania de luni după-amiază. Înscrisă în lupta pentru cel mai bun inter stânga de la turneul final, dar și pentru titlul de golgheter, Neagu a ieșit la rampă încă din primul minut, când a înscris dintr-o situație în care echipa era în pre-pasiv. În primele 5 minute au urmat alte două goluiri ale Cristinei, o reușită a Aureliei Brădeanu și trei parade marca Paula Ungureanu, motiv pentru Kim Rasmussen, antrenorul danez al Poloniei dorit la HCM Baia Mare, să ceară time-out. România și-a „stricat” însă procentajele de 100% abia în minutul 8, la scorul de 5-0, când Pîrvuț a ratat prima ocazie de a înscrie. A fost și momentul în care tricolorele au intrat într-un joc de uzură, cu evoluții oscilante. Veșnica problemă a naționalei a reapărut!

Polonia s-a apropiat până la pauză, dar nu a fost amenințătoare în niciun moment. Cristina Neagu și Paula Ungureanu, cele mai bune handbaliste ale României la Euro, au făcut din nou diferența: interul stânga prin 7 goluri și două pase decisive, iar portarul prin 10 intervenții. Trupa lui Gheorghe Tadici a intrat la cabine cu două goluri: 11-9. O diferență mai mică față de cea înregistrată în urmă cu un an, în optimile Campionatului Mondial, dar după o evoluție mai sigură.


România a căzut în startul reprizei secunde, însă Neagu și Ungureanu au dat aripi echipei lui Tadici

4 minute de coșmar

Ce s-a agonist în 30 de minute, s-a risipit în numai 4 minute de la reluare! Superioritarea numerică, bate-o vina (!), a avut efect de bumerang, pentru România. Într-o „combinație” cu două pase greșite în atac ale Laurei Chiper și Danielei Băbeanu, Polonia a preluat conducerea, scor 12-11. A fost nevoie din nou de Paula Ungureanu pentru ca naționala să iasă dintr-o evoluție întunecată. Cu trei intervenții consecutive ale portarului, tricolorele au luat din nou viteză. Tadici a făcut o schimbare și în atac, Gabrierla Perianu a înlocuit-o pe Băbeanu, iar România a căpătat consistență în ambele faze. Rezultatul pe tabelă: 16-13 (min. 43).

Certitudinea unui al treilea succes la Debrecen a venit tot din poartă. Nou-intrata Ionica Munteanu a ținut tabela imaculată la două aruncări de la 7 metri ale Poloniei, Ungureanu a ținut, la fel, ștacheta sus, astfel că România a intrat în ultimele 10 minute cu 5 goluri avans (20-15). Rasmussen a mai luat încă un time-out pentru o ultimă răbufnire a Poloniei. Tricolorele s-au ținut însă bine și au obținut la final un succes fără emoții. Ba, mai mult, au vrut parcă să arate că se descurcă mai bine în inferioritate numerică: scor 2-2 în șase minute cu jucătoare în minus.


Defensiva României a funcționat bine în repriza secundă, fiind unul dintre atuurile tricolorelor

Prima reprezentativă a câștigat cu 24-19, rezultat care a venit și ca o palidă consolare după înfrângerea de anul trecut cu Polonia (scor 29-31), din optimile CM. Dacă România continuă cursa la Euro, într-o finală pentru locurile 5-6 la Budapesta sau se va întoarce acasă, rămâne de aflat după ultimele două meciuri din grupă Spania – Danemarca și Ungaria – Norvegia.

România – Polonia 24-19 (11-9)

România: Ungureanu 18 intervenții, Munteanu 1 intervenție – Neagu 9, Perianu 4, Elisei 3, Brădeanu 2, Chintoan 2, Chiper 2, Bondar 1, Pîrvuț 1.

Polonia: Wysokinska 14 intervenții – Kocela 3, Kulwinska 3, Byzdra 3, Kudlacz 3, Siodmiak 3, Zalewska 2, Niedwiedz 1, Gega 1.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]